Vitana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vitana
Vitana sortment.JPG
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 26. března 1991
Adresa sídla Mělnická 133, Byšice, 277 32, Česko
Identifikátory
IČO 14803691
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ukázka sortimentu firmy

Vitana, a.s. je firma zabývající se výrobou potravinářského sortimentu, jejíž hlavní výrobna je v Byšicích na Mělnicku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní státem řízený národní podnik vznikl na základech dvou soukromých a po druhé světové válce znárodněných podniků – společností Graf a Maggi.

Původně pražský podnik Graf, spol. s.r.o vznikl roku 1919. V roce 1920 zahájil malovýrobu sladových výtažků v Podbabě a již rok poté se zaregistroval jako akciová společnost. V roce 1925 firma koupila budovu cukrovaru (pocházejícího z roku 1872) v Byšicích. V Praze vybudovala velké sklady a nové sídlo firmy na Florenci. Postupně rozšiřovala sortiment, v oboru polévek se firma stala v předválečném období největším českým výrobcem. Po roce 1945 byla ve firmě zavedena národní správa a od roku 1948 se změnila na Československé mlýny, národní podnik Praha II. Poté následovala řada reorganizací a vznik národního podniku Vitana v Byšicích.

Prostřednictvím poválečného znárodnění se součástí nově vzniklého národního podniku Vitana stala tuzemská pobočka koncernu Maggi v Kralupech nad Vltavou.

Název Vitana je s ohledem na její sortiment zřejmě odvozen z latinského slova vita (život), respektive vitalitas (životnost).[1] Ochranná známka Vitana byla zaregistrována roku 1950 a v prosinci téhož roku začala výroba prvního výrobku značky Vitana. Šlo o polévkové koření, jehož složení bylo prakticky identické s dosavadní produkcí značky Maggi, které díky tomu už stát nemusel oficiální cestou v rámci zahraniční licence vyráběl v dosavadním objemu.[2]

Po roce 1989 došlo k rozpadu národních podniků. V roce 1991 se z podniku odloučil závod 03 v Pardubicích, který s výrobnou kávovin převzala firma Kávoviny a.s. Pardubice.

Od roku 1992 je registrována jako Vitana a.s. (IČ 14803691), později se stala samostatnou divizí norského nadnárodního koncernu Rieber & Søn, od roku 2013 společnost převzal norský holding Orkla.

Zaměření firmy[editovat | editovat zdroj]

Firma vyrábí a prodává polévky, bujóny, omáčky, rýži, luštěniny, bramborová jídla, dehydrovaná hotová jídla, koření, kořenící směsi, pečící přípravky atd. Po napojení na koncern Rieber zprostředkovává v Česku prodej jeho sortimentů (např. rybičky).

Výrobní závody[editovat | editovat zdroj]

Hlavním závodem je na místě cukrovaru vybudovaná továrna v Byšicích na výrobu polévek. Adresa závodu je Byšice, Mělnická 133. Koření a kořenící směsi jsou zpracovávány ve Varnsdorfu, rýže a luštěniny v Roudnici nad Labem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://blog.abchistory.cz/cl239-promysleny-nazev-firmy-ma-sanci-stat-se-znackou---pokud-ho-propagujete.htm
  2. KOL.:. Jak vytvořit atraktivní obchodní název firmy, služby, produktu, značky. Praha: NZB, 2014. 340 s. ISBN 978-80-904272-7-3. S. 322. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]