Vitalij Makarov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vitalij Makarov
Narození 23. června 1974 (43 let)
Tuapse
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Přehled medailí
Judo na letních olympijských hrách
stříbro LOH 2004 lehká váha
Mistrovství světa v judu
zlato MS 2001 lehká váha
stříbro MS 1999 lehká váha
bronz MS 2003 lehká váha
Mistrovství Evropy v judu
stříbro ME 2000 lehká váha
bronz ME 1999 lehká váha

Vitalij Makarov (rusky: Виталий Макаров), (* 23. červen 1974 Teguldet (Tomská oblast)[1][2], Sovětský svaz) je bývalý reprezentant Ruska v judu. Je majitelem stříbrné olympijské medaile. S Igorem Makarovem ho nepojí žádné rodinné pouto.

Sportovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

S judem/sambem začal v 9 letech v Tuapse a společně s Morozovem patřil k nejnadanějším žákům trenéra Alexandra Aškinaziho. S rozpadem Sovětského svazu však Aškinazi vzal práci trenéra národního týmu Izraele a tak se kolem roku 1993 společně s Morozovem dostali přeš Moskvu do Čeljabinsku.

Makarov byl ve své době výjimečný judista v ruském reprezentačním týmu a ne náhodou se účastnil dvou olympijských her. Byl jedním z mála Rusů jehož judo nevypadalo jako sambo v judogi. Měl vynikající aši-waza, především brilantně zvládnutou techniku uči-mata, kterou házel jednoho soupeře za druhým. Byl to právě on kdo se především podílel jako trenér na reformaci ruského juda po olympijských hrách v Pekingu v roce 2008.

Patřil k favoritům na zlatou medaili na olympijských hrách v Sydney v roce 2000, jenže mu hned v prvním kole vystavil stopku Kazach Aschat Šacharov technikou tomoe-nage na ippon.

Svojí druhou účast na olympijských hrách v Athénách v roce 2004 pojal svědomitěji. V prvním kole vyřadil domácího reprezentanta Alexanidise po minutě boje uči-matou. Ve druhém kole nedal vůbec prostor Gruzínci Kevchišvilimu a ve čtvrtfinále takticky vyřadil Mongolce Syldbajara. Stejnou strategii použil i na svého semifinálového soupeře Francouze Fernandese. Francouz ho na lonškém mistrovství světa v semifinále taktickým bojem vyřadil. Pro teď taktikou vyřadil on jeho, vyhrál na hansoku-make. Ve finále se utkal s posledním mistrem světa Jihokorejcem I Won-hui. Makarov měl z I-ho viditelný respekt a minutu před koncem prohrával na dvě juka. Nepomohla ani uči-mata 20s před koncem, po které Jihokorejec dostal penalizaci. To byl jediný bod, který ve finále uhrál (koka). Deset sekund před koncem ho I hodil kombinací (seoi-nage + ko-uči makikomi) na ippon. Po hrách si dal od juda pauzu, vypadl z reprezentace a již se nedokázal vrátit.

Po roce 2008 se stal trenérem ruské mužské reprezentace. Společně s Italem Gambou mají největší podíl na úspěchu ruských judistů na olympijských hrách v Londýně v roce 2012.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Turnaj 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004
Olympijské hry - - dns - - - úč. - - - 2.
Mistrovství světa - dns - dns - 2. - 1. - 3. -
Mistrovství Evropy dns dns dns dns 5. 3. 2. dns úč. dns úč.
MS juniorů 1. - - - - - - - - - -
ME juniorů 2. - - - - - - - - - -

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://eurojudo2012.ru/ru/node/1057
  2. http://sportlegend.kulichki.net/wrestling/makarov.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]