Virus pravých neštovic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVirus pravých neštovic
alternativní popis obrázku chybí
Virus pravých neštovic
Baltimorova klasifikace virů
Skupina I (dsDNA viry)
Vědecká klasifikace
Realm Varidnaviria
Říše Bamfordvirae
Kmen Nucleocytoviricota
Třída Pokkesviricetes
Řád Chitovirales
Čeleď poxviry (Poxviridae)
Podčeleď Chordopoxvirinae
Rod Orthopoxvirus
Druh Virus pravých neštovic
(variola virus)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Virus pravých neštovic (variola virus) je jeden z největších a nejsložitějších známých virů. Patří do čeledi Poxviridae, je to tedy obalený virus s dvouřetězcovou DNA a je původcem pravých neštovic.

Virus pravých neštovic je patogenní pouze pro člověka a mimo hostitele nepřežije déle než několik dní - nemá tedy žádný přirozený rezervoár kromě lidské populace. Systematické očkování tedy vedlo k vymýcení pravých neštovic, poslední přirozená infekce byla popsána v roce 1977. Virus pravých neštovic je nicméně stále uchováván v některých laboratořích a potenciálně je použitelný k výrobě biologické zbraně.

Příbuzné viry[editovat | editovat zdroj]

Virus pravých neštovic je blízce příbuzný dalším virům z rodu Orthopoxvirus, které vyvolávají neštovice zvířat. Antigenní příbuznost těchto virů zaručuje zkříženou imunitu - vytvoří-li si hostitel protilátky proti jednomu druhu, je do značné míry odolný i proti těm ostatním. Na tomto principu je založena výroba očkovací látky proti pravým neštovicím - první očkování využívalo viru kravských neštovic, současné vakcíny obsahují přímo virus vakcíny, speciálně „vyšlechtěný“ druh viru.