Virtuální prohlídka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Virtuální prohlídka vzdělávacího centra Didaktikon UK Praha
Virtuální prohlídka Petrohradu

Virtuální prohlídka je interaktivní prezentace prostoru. Na rozdíl od simulované 3D vizualizace se jedná o prezentaci reálně nasnímaných místností nebo exteriéru.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Díky celkovému zornému úhlu 360° horizontálně a 180° vertikálně lze pomocí virtuální prohlídky získat mnohem lepší představu o prezentovaném prostoru, než nabízí běžná fotografie.[2] Uživatel sledující virtuální prohlídku na obrazovce nabývá dojem, že je fyzicky přítomen na prezentovaném místě a může interaktivně pomocí myši či klávesnice volit směr, kterým se chce podívat. Vidí tak prostor a objekty kolem sebe, nad i pod sebou. Přiblížením si může prohlédnout zajímavé detaily a naopak oddálením získá širokoúhlý pohled.

Spojením několika virtuálních prohlídek pomocí aktivních bodů lze vytvořit virtuální procházku budovou či jiným prostorem. Problémem pak není projít z jedné místnosti do druhé pouhým pohybem myši.

Virtuální prohlídky lze dále digitálně upravovat a doplnit nejrůznějšími multimediálními prvky jako jsou hudba, mluvené slovo, popisky, obrázky, odkazy a videa, včetně prvků interaktivních. Virtuální prohlídky se dále využívají v mnoha oborech od turismu (hotely, volnočasové sportovní aktivity, galerie, hrady, zámky) přes vzdělávání (virtuální prohlídky škol, školek, odborných dílen) po nemovitosti, vědu, výzkum a zdravotnictví.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. EL-HAKIM, Sabry F.; BRENNER, Claus; ROTH, Gerhard. A multi-sensor approach to creating accurate virtual environments. ISPRS Journal of Photogrammetry and Remote Sensing. Roč. 53, čís. 6, s. 379–391. Dostupné online [cit. 2021-08-18]. ISSN 0924-2716. 
  2. How technology is changing almost every aspect of real estate. www.property-report.com [online]. [cit. 2021-08-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-08-18. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]