Virová sterilní zakrslost ovsa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Virová sterilní zakrslost ovsa je nakažlivé onemocnění ovsa, pšenice, ječmene, žita, kukuřice a řadu druhů divoce rostoucích trav z čeledě lipnicovitých.[1] Je častější v chladnějších oblastech. Původcem je virus sterilní zakrslosti ovsa (OSDV) z čeledi Reoviridae. Přenašečem jsou křísi rodu Psammottetix[1]a ostruhovník průsvitný (Calligypona pellucida),[2] kteří sají na rostlinách. Zdrojem nákazy pro pěstované rostliny jsou nakažené trávy.

U ovsa způsobuje choroba antokyanové, tmavě modrozelené zbarvení listů, zakrsávání, napadené rostliny silně odnožují, podle stupně nakažení se snižuje počet metajících lat, nebo rostliny nemetají vůbec. V době sklizně tak zůstávají stále zelené a neplodí.[3] U pšenice a ječmene probíhá choroba mírněji, virus je ale patogenní pro jílek vytrvalý a jílek mnohokvětý, kde podobně jako u ovsa způsobuje zakrsávání, tmavé zbarvení listů, silnou tvorbu odnoží a předčasnou smrt rostliny.[3]

Rostliny mohou být nakaženy sterilní zakrslostí ovsa a zároveň i jinou virovou chorobou, jako je proužkovitost pšenice nebo žlutá zakrslost ječmene.

Nemoc je neléčitelná, obrana spočívá v ochraně rostlin proti křísům.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Metodika zkoušek užitné hodnoty ovsa [online]. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský [cit. 2012-05-23]. [www.ukzuz.cz/Print/Uploads/72094-7-Ovespdf.aspx Dostupné online]. (česky) 
  2. PRŮŠA, Vladimír; VACKE, Josef. Transmission of wheat striate virus by the eggs of the vector Calligypona pellucida. Biologia Plantarum [online]. Prosinec 1960. Roč. 2, čís. 4, s. 325-334. Dostupné online. ISSN 1573-8264. 
  3. a b Robert G. Milne; Osvaldo Lovisolo. Advances in Virus Research: v. 21. Příprava vydání Max A. Lauffer et al. Svazek 21. New York: Academic Press Inc, 1977. 416 s. ISBN 978-0120398218. S. 282. (anglicky) 

.