Vintířovský potok (přítok Chodovského potoka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vintířovský potok
Ve Vintířově
Ve Vintířově
Základní informace
Délka toku 7,7 km
Plocha povodí 9,66 km²
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 1-13-01-1460
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Karlovarský kraj
Okres SokolovVintířov, Chodov)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Ohře, Chodovský potok
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vitnířovský potok (do roku 1945 německy Eierbach, poté český název Pulcový potok, v sedmdesátých letech 20. století se ustálil název Vintířovský potok)[1] je menší vodní tok v Krušných horách a Sokolovské pánviokrese SokolovKarlovarském kraji. Je pravostranným přítokem Chodovského potoka

Délka toku měří 7,7 km,[2] plocha povodí činí 9,66 km².[3]

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramenem potoka je počátek uměle vybudovaného odvodňovacího koryta pod jižními svahy Velké podkrušnohorské výsypkyKrušných horáchnadmořské výšce 500 metrů při severním okraji Sokolovské pánve. Umělé koryto potoka odvodňuje Velkou podkrušnohorskou výsypku a rovněž odvádí povrchové vody z jižních svahů této výsypky.[1] Koryto potoka se měnilo již na počátku 20. století v souvislosti s těžbou uhlí západně od Vintířova.[4] Rovněž v druhé polovině 20. století byl potok převeden, tentokrát mimo výsypkové prostory, čímž se zkrátila původní délka potoka a zmenšila plocha jeho povodí.[5]

Potok směřuje východním směrem, opouští území geomorfologického celku Krušné hory a dále již protéká územím Sokolovské pánve. Regulovaným kapacitním korytem protéká centrem Vintířova, kde krátce mění směr toku na severní.[6] Směr toku se opět mění na východní, potok přitéká do Chodova, kde se nedaleko polikliniky vlévá zprava do Chodovského potoka.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b VESELÁ, Jana. Přírodovědný a vlastivědný rozbor Chodovského regionu. Plzeň, 2016. 132 s. Diplomová práce. Západočeská univerzita v Plzni. Vedoucí práce Ladislav Podroužek. s. 12.
  2. HYDROEKOLOGICKÝ INFORMAČNÍ SYSTÉM VÚV TGM – Vintířovský potok [online]. [cit. 2018-10-24]. Dostupné online. 
  3. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR [online]. [cit. 2018-10-24]. S. 81. Dostupné online. 
  4. FRIESER, A. Übersichtskarte des Falkenau-Elbogen-Karlsbader Braunkohlenrevieres (doplněno k datu 1.1.1929). Praha: Hornicko-hutnické nakladatelství Prometheus, 1931. 
  5. ROUTA, Miloš. Ekonomická náročnost sanace a rekultivace v oblasti Sokolovska. Praha, 2009. 135 s. Disertační práce. Česká zemědělská univerzita v Praze. Vedoucí práce Karel Pulkrab. s. 45, 46.
  6. Riziková území při extrémních přívalových srážkách – katalogový list Vintířov [online]. [cit. 2018-10-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]