Přeskočit na obsah

Vinland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Vinland je země na území Ameriky kterou podle pověstí objevil vikinský mořeplavec Leif Eriksson pravděpodobně roku 1001 n.l.

Název

Název této země “Vinland” má v současné době dva možné výklady.

  • Ze staré norštiny od slova "vín" což znamená víno, tedy Vínland = země vína/hroznů. Toto označení známe ze záznamů německého kronikáře Adama Brémského.
  • Nebo dnes populárnější označení Vinland pocházející ze slova "vin", které ve staré norštině znamená “pastvina”

Historicky doložené Vikinské osídlení Ameriky

Roku 1960 byly na severu Newfoundlandu na místě zvaném L'Anse aux Meadows objeveny stopy vikinského osídlení. Tento zatím jediný nález vikinského osídlení na území Ameriky byl jednak první skutečný důkaz že Vikingové na svých cestách amerického kontinentu skutečně dosáhli a zároveň podnítil myšlenku, zda toto není ona země z pověstí známá jako Vinland.

Dnes tedy panuje mezi odborníky všeobecná shoda že Vikingové amerického kontinentu dosáhli a že se toto promítlo do jejich pověstí jako ona země známá jako Vinland. Zatím však není znám žádný důkaz, že by právě naleziště v L'Anse aux Meadows mělo přímou spojitost s onou bájnou zemí vína/pastvin.

Existuje mnoho dalších míst, o nichž se odborníci domnívají že mohou být onou vikinskou bájnou zemí. Je mezi nimi například Nové Skotsko, Rhode Island či Cape Cod – místo, kde byla založena druhá stálá pokolumbovská kolonie na území Severní Ameriky (Plymouth, Massachusetts).

Zdroje

  • V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vinland na anglické Wikipedii.

Šablona:Pahýl - historie