Vini modrý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVini modrý
alternativní popis obrázku chybí
Vini modrý na stromě
Stupeň ohrožení podle IUCN
kriticky ohrožený
kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Craniata)
Třída ptáci (Aves)
Řád papoušci (Psittaciformes)
Podřád papouškovití (Psittacidae)
Čeleď Psittaculidae
Podčeleď loriovití (Loriinae)
Rod Vini
Binomické jméno
Vini ultramarina
Kuhl, 1820
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vini modrý[2] (Vini ultramarina) je druh papouška z podčeledi loriovitých (Loriinae). Je endemickým druhem na Markézách. Jeho životním prostředím jsou vlhké horské lesy ve výšce nad 700 m n. m., ale také v blízkosti pobřeží a v banánových či kokosových plantážích[2]. V současnosti je kriticky ohroženým druhem, a to převážně kvůli rozmnožování krysy obecné, kočky domácí a odlesňování. Vzhledem k jeho vzácnosti o něm není známo mnoho informací.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Papoušek je v dospělosti dlouhý 18 cm a váží 35 g. Je neobvykle zbarven, temeno hlavy, hruď a stehna jsou tmavě modré, křídla, týl a čelo jsou světle modré, břicho je bílé, hrdlo bílé s tmavě modrými skvrnami. Jeho zobák je světle žlutý, běháky oranžové a oko žlutooranžové[2].

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Během sedmdesátých let 20. století byl vini modrý stále běžným na ostrovech Fatu Hiva, Ua Pou, Nuku Hiva a Ua Huka, které jsou součástí souostroví Markézy. Vzhledem k intenzivnímu odlesňování a rozmnožení invazivních druhů na ostrovech, jako jsou kočka nebo krysa, papoušek z většiny ostrovů do roku 2008 úplně zmizel. V současnosti přežívá druh pouze na ostrově Ua Huka. Celkový odhad počtu živých papoušků je mezi 1 000 až 2 500 jedinci.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Vini modrý se živí převážně nektarem, pylem a květinami z různých druhů květinových stromů. Většinou se živí květy z kokosovníku ořechoplodého či ibišku lípovitého. Papoušci se také živí různým ovocem a hmyzem.

Vini hnízdí ve stromových dutinách, obzvláště ve chlebovníku obecném, ibišku lípovitém a ve stromech Pandanus tectorius a Pometia pinnata. Hnízdí v období mezi červnem a srpnem.

Během letu nebo sezení na stromě vini vydává krátké pronikavé volání. Je schopen vydávat též zvuky připomínající silné pištění nebo ostrý hvizd[2].

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Vini modrý je velmi ohrožen převážně kvůli rozmnožení krysy, což v roce 1915 způsobilo výrazný úbytek papoušků. Všechny ostrovy, na kterých vini žil, byly zničeny extrémními požáry a pastvou dobytka. Z původních lesů se staly pastviny a velké škody utrpěly i horské lesy. Odlesňování, které bylo nutné pro uvolnění místa pro výstavbu farem, těžba dříví a turismus mají taktéž vliv na ohrožení papouška.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ultramarine lorikeet na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.3. 10. prosince 2020. Dostupné online. [cit. 2020-12-31]
  2. a b c d Vini modrý (Vini ultramarina) - ChovZvířat.cz. www.chovzvirat.cz [online]. [cit. 2020-04-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]