Vincenc Lerinský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vincent Lerinský
Monastère de Saint Honorat 01.jpg
Narození 5. století
Toul
Úmrtí 450
Lérinské ostrovy
Příbuzní Svatý Lupus (sourozenec)
Funkce opat
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vincent Lerinský, také Vincenc nebo Vincent z Lérins († kolem 440, ostrov Lérins u Cannes) byl francouzský mnich a teolog.

Život a působení[editovat | editovat zdroj]

O jeho životě je známo velmi málo. Snad pocházel z lotrinské šlechtické rodiny, která se kvůli barbarským vpádům přestěhovala do jižní Francie. Vincent žil světským životem, až po mystickém zážitku se stal knězem a mnichem v nedávno založeném klášteře na ostrově Lérins. Roku 434 napsal pod pseudonymem Peregrinus (Poutník) spis Commonitorium, kde polemizuje s různými heretiky a snaží se definovat křesťanskou katolicitu čili obecnost. Křesťanská víra se musí řídit Biblí, jenže i heretici obvykle argumentují nějakým místem z Bible. Obecné čili katolické je podle něho to, „v co všude, vždycky a všichni věřili“ a později dodává, že aspoň téměř všichni věřili. Tato věta (tzv. kánon), která navazuje na Irenea a Tertulliána, se pak v teologických sporech často citovala. Na Druhém vatikánském koncilu se citovala jeho myšlenka, že i křesťanská víra musí růst a dozrávat s časem, podobně jako roste a dospívá člověk.

Uctívá se jako světec v katolické i pravoslavné církvi, v anglikánské církvi a církvích starokatolických. Jeho památka se slaví 24. května.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]