Vinájak Dámódar Sávarkar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vinájak Dámódar Sávarkar
VD Savarkar.jpg
Stranická příslušnost
ČlenstvíAkhil Bharatiya Hindu Mahasabha

Narození28. května 1883
Bhagur
Úmrtí26. února 1966 (ve věku 82 let)
Bombaj
RodičeDamodar Savarkar
PříbuzníGanesh Damodar Savarkar a Narayan Damodar Savarkar (sourozenci)
Alma materBombajská univerzita
Fergusson College
Profesebásník, filozof, politik, dramatik, freedom fighter, prozaik, revolucionář a spisovatel
Náboženstvíateismus
CommonsVinayak Damodar Savarkar
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vinájak Dámódar Sávarkar (28. května 1883 Bhagur u Násiku26. února 1966 Nágpur) byl indický aktivista, politický teoretik a politik. Vypracoval hinduistickou nacionalistickou politickou ideologii zvanou hindutva.

Sávarkar studoval v Indii a Anglii a zastával revoluční myšlenky násilného boje za dosažení indické nezávislosti. Publikoval brožuru Indická válka za nezávislost o indickém povstání z roku 1857, kterou britští koloniální vládci zakázali. V roce 1910 byl Savarkar zatčen za spolupráci s revoluční skupinou India House. Byl odsouzen k 50 letům vězení a převezen do vězení na Andamanských ostrovech.

Ve vězení formuloval myšlenku hindutvy, tedy otevřeného hinduistického nacionalismu, a napsal text Hindutva: Who is a Hindu? který se později stal základním spisem ideologie hindutvy. Byl propašován z vězení a nejprve publikován v roce 1923 pod pseudonymem A. Mahratta pod názvem Essentials Of Hindutva. Zdůraznil v něm pojetí celé Indie jako vlasti, hinduistické náboženství a pokrevní vazbu na indické předky. Kdo tyto požadavky nesplňuje, může podle Sávarkara pobývat v Indii jen jako host.

V roce 1921 byl propuštěn pod podmínkou, že jeho revoluční aktivity ustanou. Sávarkar však dál vedl kampaň za Indii ovládanou hinduisty, cestoval a přednášel. Stal se prezidentem nově založeného hnutí Hindu Mahasabha (Celoindického hinduistického velkého shromáždění) a prudkým kritikem Indického národního kongresu a jeho politiky rozdělení Indie. Kritici považují jeho vystoupení za podnět několika atentátů na Gándhího. V souvislosti s tím byl zatčen, ale pro nedostatek důkazů propuštěn. Poslední roky svého života strávil popisováním své představy o hindutvě.

Je po něm pojmenováno letiště v Port Blairu (Vir Savarkar Airport).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vinayak Damodar Savarkar na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]