Prezidentský domek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Vila Dr. Eduarda Beneše)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prezidentský domek
Prezidentský domek
Prezidentský domek
Výstavba 1938
Poloha
Adresa Praha 1, Hradčany, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Kód památky 11719/1-922 (PkMISSezObr) (součást památky Pražský hrad)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tzv. Prezidentský domek (též Vila Dr. Eduarda Beneše) je budova v jihozápadní části Královské zahrady Pražského hradu.

Na tomto místě původně stála barokní oranžérie. Z té se v podobě altánu dochovala střední, zděná část, která byla pojata v letech 193738 do novostavby vily pro tehdejšího prezidenta československé republiky Edvarda Beneše. Novostavbu vily s využitím fragmentu starší, barokní stavby projektoval Pavel Janák. Jde o pozoruhodnou ukázku jeho osobního pojetí památkových rekonstrukcí. Prezidenti státu v této vile bydleli až do poloviny devadesátých 20. století, ačkoli Václav Havel ji už příliš nevyužíval.

Přítomnost prezidentského sídla v Královské zahradě byla v době reálného socialismu důvodem postupného uzavírání širokého okolí vily. Na konci osmdesátých let proto byla veřejnosti přístupna pouze malá část zahrady se Zpívající fontánou před Letohrádkem královny Anny. Z téhož důvodu byla i zaslepena veškerá okna hradu směřující do Královské zahrady a uzavřen vstup na věž katedrály.

V 90. letech 20. století bylo okolí postupně zpřístupněno veřejnosti. Prezident Václav Klaus si nechal v roce 2005 upravit k obývání Lumbeho vilu v severozápadní části areálu Hradu.