Vilém III. Akvitánský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vilém III. Akvitánský
akvitánský vévoda a hrabě z Poitiers
Narození900?
Poitiers
Úmrtí963
Klášter sv. Cypriána v Poitiers
Pohřbenklášter sv. Cypriána v Poitiers
ManželkaAdéla Normandská
PotomciVilém IV. Akvitánský
Adéla Akvitánská
RodRamnulfidové
OtecEbalus Akvitánský
MatkaEmiliene
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vilém III. Akvitánský zvaný Koudelová hlava (francouzsky Guillaume Tête d'étoupe, latinsky Willelmum Caput Stupe, 900?, Poitiers963[1], Poitiers) byl vévoda akvitánský a hrabě z Poitiers, kde založil knihovnu a klášter.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako syn vévody Ebala Akvitánského a Emiliene a své přízvisko získal podle barvy vlasů. Kolem roku 935 oženil s Adélou, dcerou vikingského náčelníka Rolla.

Krátce po smrti krále Rudolfa v roce 936 byl Vilém králem Ludvíkem IV. donucen postoupit některé své statky Hugovi Velikému. Udělal to s grácií, ale jeho vztah s Hugem se od té doby zhoršil. V roce 950 se Hugo usmířil s králem Ludvíkem výměnou za Burgundsko a Akvitánii. S Ludvíkovou pomocí se pokusil dobýt Akvitánii, ale Vilém je přemohl. Lothar, Ludvíkův nástupce, se obával Vilémovy moci. V červnu 955 se spojil s Hugem k dlouho plánovanému tažení proti Vilémovi. Poitiers se ubránilo a při ústupu byli napadeni Vilémem, kterého sice přemohli, ale nebyli schopni jej pronásledovat. Tažení tak bylo bez zjevného úspěchu.[2] Po Hugově smrti byl jeho syn Hugo Kapet jmenován akvitánským vévodou, nikdy se však nepokusil léno zabrat, a Vilém se s Lotharem usmířil.

Vilém se roku 962 vzdal vlády a stal se mnichem v klášteře sv. Cypriána v Poitiers, kde byl po své smrti na jaře 963 také pohřben.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.manfred-hiebl.de
  2. EHLERS, Joachim; MÜLLER, Heribert; SCHNEIDMÜLLER, Bernd, a kol. Francouzští králové v období středověku : od Oda ke Karlu VIII. (888-1498). Praha: Argo, 2003. 420 s. ISBN 80-7203-465-0. S. 60. 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku William III, Duke of Aquitaine na anglické Wikipedii.

Předchůdce:
Ebalus
Znak z doby nástupu vévoda akvitánský
hrabě z Poitiers

Vilém III.
935963
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Vilém IV.