Viktorija Petrovna Brežněvová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Viktorija Petrovna Brežněvová
Viktorija Petrovna s manželem v roce 1927
Viktorija Petrovna s manželem v roce 1927
Rodné jméno Виктория Леонидовна Брежнева
Narození 11. prosince 1907
Bělgorod, Kurská gubernie
Úmrtí 5. června 1995 (ve věku 87 let)
Moskva
Příčina úmrtí diabetes mellitus
Místo pohřbení Novoděvičí hřbitov
Politická strana KSSS
Manžel(ka) Leonid Iljič Brežněv
Děti Galina Leonidovna (1929–1998)
Jurij (1933–2013)
Rodiče Petr Nikolajevič Děnisov
Anna Vladimirovna
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Viktorija Petrovna Brežněvová (rusky Виктория Петро́вна Брежнева; 11. prosince 1907 Bělgorod5. června 1995 Moskva) byla manželkou Leonida Brežněva, který byl v letech 1964–1982 generálním tajemníkem ÚV KSSS.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Bělgorodu, její otec Petr Nikolajevič Děnisov byl strojvůdcem a matka Anna Vladimirovna byla ženou v domácnosti a vychovávala pět dětí – čtyři dcery a syna. Později, když ji někteří považovali za židovku, manželka generálního tajemníka zdůrazňovala, že nemá židovské předky a jméno dostala proto, že v sousedství žily polské rodiny, v nichž bylo jméno Viktorija obvyklé.

Po devíti letech ve škole nastoupila na střední zdravotnickou školu. Zde se na taneční zábavě seznámila s Leonidem Iljičem, který tehdy studoval třetí ročník střední zemědělsko-meliorační školy. Po třech letech se vzali a usadili se ve Sverdlovsku, kde se jim narodila dcera Galina Leonidovna[1]. Viktorija dokončila střední školu a dostala diplom porodní asistentky, ale v oboru nepracovala, věnovala se výchově dětí a péči o domácnost. První dámou byla jen formálně, zřídkakdy se účastnila státních návštěv, většinu času věnovala domácím pracím, dětem a vnukům.

Brzo po smrti manžela v roce 1982 byla zbavena části majetku, mimo jiné přišla i o chatu. Manžela přežila o téměř třináct let, poslední léta života prožila v osamělosti v moskevském bytě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Брежнева, Виктория Петровна na ruské Wikipedii.

  1. Галина Брежнева биография. Все биографии. Dostupné online [cit. 2016-11-02].