Viktor Ivanovič Bělenko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Viktor Ivanovič Bělenko
Viktor Belenko’s military identification (cropped).jpg
Narození15. února 1947 (74 let)
Nalčik
Povolánízubní lékař, řidič autobusu a voják
Oceněníškolní medaile
Třídní kvalifikace vojenského pilota
Politická stranaDemocratic Center
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Viktor Ivanovič Bělenko (Виктор Иванович Беленко; * 15. února 1947, Nalčik, Sovětský svaz) je americký letecký technik a pedagog ruského původu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Byl pilotem 513. stíhacího pluku (některé zdroje uvádí 530. stíhací pluk) 11. letecké armády sovětské protivzdušné obrany se sídlem v Čugujevce v Přímořském kraji.

Dne 6. září 1976 s proudovým letounem Mikojan-Gurevič MiG-25 unikl ze Sovětského svazu na letiště Hakodate v Japonsku. Bylo to poprvé, kdy tento letoun unikl z východního bloku, čímž byla vyzrazena jeho konstrukce.

Bělenkovi byl udělen azyl v Spojených státech amerických tehdejším americkým prezidentem Geraldem Fordem a byl pro něj zřízen svěřenecký fond zaručující mu pohodlný život v dalších letech. Po své dezerci byl ve Spojených státech amerických pět měsíců vyšetřován a vyslýchán, poté byl několik let zaměstnán jako konzultant.

Vojenský průkaz, dnes v Muzeu CIA

MiG byl rozmontován, prozkoumán a pak vrácen do Sovětský svazu ve třiceti bednách. Bělenko přinesl s sebou pilotní příručku pro MiG-25 s očekáváním, že americkým pilotům pomůže při hodnocení a zkoušení letounu. Japonská vláda ovšem povolila Spojeným státům americkým pouze průzkum letounu a také pozemní testy radaru a motorů.

Nebyl jediným pilotem, který tímto způsobem uprchl ze Sovětského svazu a z východního bloku. V březnu a květnu 1953 dva polští piloti s MiG-15 přelétli do Dánska. V roce 1985 a 1987 přelétly sovětské vrtulníky při operacích v Afghánistánu do Pákistánu. Kapitán Alexandr Zujev odletěl 20. května 1989 ve stíhačce MiG-29 do Trabzonu v Turecku.

Z důvodu Bělenkovy dezerce zrušilo ministerstvo obrany SSSR výstavbu dvou přepravních letadel ve prospěch úplné náhrady systému vyhodnocování cílů na všech sovětských vojenských letadlech, což si vyžádalo více než 2 miliardy rublů.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

  • Munír Rúfá – irácký pilot, který v roce 1966 přeletěl s MiGem-21 iráckých vzdušných sil do Izraele.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]