Viktor Ivanovič Bělenko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Viktor Ivanovič Bělenko
Viktor Belenko’s military identification (cropped).jpg
Narození 15. února 1947 (71 let)
Nalčik
Ocenění Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1971214
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ16663835
Politická strana Komunistická strana Sovětského svazu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Viktor Ivanovič Bělenko (Виктор Иванович Беленко; * 15. února 1947, Nalčik, SSSR, dnes Rusko) je americký letecký technik a pedagog ruského původu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Bělenko byl pilotem 513. stíhacího pluku (některé zdroje uvádí 530. stíhací pluk) 11. letecké armády sovětské protivzdušné obrany se sídlem v Čugujevce v Přímořském kraji.

Celosvětově známým se stalo jeho jmého 6. září 1976 po úspěšném útěku na Západ, kdy uletěl se svým proudovým letounem Mikojan-Gurevič MiG-25 na letiště Hakodate v Japonsku. Bylo to poprvé, kdy si západní odborníci mohli tento letoun prohlédnout zblízka.

Bělenkovi byl udělen azyl v USA tehdejším americkým prezidentem Geraldem Fordem a byl pro něj zřízen svěřenecký fond zaručující velmi pohodlné žití v dalších letech. Po své dezerci byl v USA pět měsíců vyšetřován a vyslýchán a poté byl několik let zaměstnán jako konzultant.

Vojenský průkaz, dnes v Muzeu CIA

MiG byl rozmontován, prozkoumán a pak vrácen do SSSR ve třiceti bednách. Bělenko přinesl s sebou pilotní příručku pro MiG-25 s očekáváním, že americkým pilotům pomůže při hodnocení a zkoušení letounu. Japonská vláda ovšem povolila USA pouze prozkoumání letounu a pozemní testy radaru a motorů.

Bělenko nebyl jediný pilot, který tímto způsobem uprchl z SSSR, ani první, kdo takto dezertoval ze sovětského bloku. V březnu a květnu 1953 dva polští piloti s MiG-15 přelétli do Dánska. V roce 1985 a 1987 přelétly sovětské vrtulníky při operacích v Afghánistánu do Pákistánu. Kapitán Alexander Zujev odletěl 20. května 1989 ve stíhačce MiG-29 do Trabzonu v Turecku.

Z důvodu Bělenkovy dezerce zrušilo ministerstvo obrany SSSR výstavbu dvou přepravních letadel ve prospěch úplné náhrady systému vyhodnocování cílů na všech sovětských vojenských letadlech, což si vyžádalo více než 2 miliardy rublů.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

  • Munír Rúfá – irácký pilot, který v roce 1966 přeletěl s MiGem-21 iráckých vzdušných sil do Izraele

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]