Viktor Ivanovič Bělenko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Viktor Ivanovič Bělenko
Narození 15. února 1947 (69 let)
Nalčik
Povolání inženýr a pilot
Politická strana Komunistická strana Sovětského svazu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Viktor Ivanovič Bělenko (Виктор Иванович Беленко; * 15. února 1947, Nalčik, SSSR, dnes Rusko) je americký letecký technik a pedagog ruského původu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Bělenko byl pilotem 513. bojového pluku (některé zdroje uvádí 530. bojový pluk) 11. letecké armády sovětské protivzdušné obrany se sídlem v Čugujevce (angl.Chuguyevka) v Přímořském kraji.

Celosvětově známým se stalo jeho jmého 6. září 1976 po úspěšném útěku na Západ, kdy uletěl se svým proudovým letounem Mikojan-Gurevič MiG-25 "Foxbat" na Hakodate v Japonsku. Bylo to poprvé, kdy si západní odborníci mohli zblízka prohlédnout tento letoun, čímž odhalili mnohá tajemství a překvapení.

Bělenkovi byl udělen azyl v USA tehdejším americkým prezidentem Geraldem Fordem a byl pro něj zřízen svěřenecký fond, zaručující velmi pohodlné žití v dalších letech. Po jeho dezerci jej USA vyšetřovaly a vyslýchaly 5 měsíců a poté jej na několik let zaměstnaly jako konzultanta.

Vojenský průkaz, dnes v Muzeu CIA

MiG byl rozmontován, prozkoumán a pak vrácen do SSSR ve třiceti bednách. Bělenko přinesl s sebou pilotní příručku pro MiG-25 "Foxbat" s očekáváním, že americkým pilotům pomůže při hodnocení a zkoušení letounu. Nicméně japonská vláda povolila USA pouze prozkoumání letounu a pozemní testy radaru a motorů.

Bělenko nebyl jediný pilot, který tímto způsobem uprchl z SSSR, ani první, kdo takto dezertoval ze sovětského bloku. V březnu a květnu 1953 dva polští piloti s MiG-15 přelétli do Dánska. V roce 1985 a 1987 přelétly sovětské vrtulníky při operacích v Afghánistánu do Pákistánu. Kapitán Alexander Zujev odletěl 20. května 1989 ve stíhačce MiG-29 do Trabzonu v Turecku.

Z důvodu Bělenkovy dezerce zrušilo ministerstvo obrany SSSR výstavbu dvou přepravních letadel ve prospěch úplné náhrady systému vyhodnocování cílů na všech sovětských vojenských letadlech, což si vyžádalo více než 2 miliardy rublů.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

  • Munír Rúfá – irácký pilot, který v roce 1966 přeletěl s MiGem-21 iráckých vzdušných sil do Izraele

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]