Viktor Černov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Viktor Michajlovič Černov
Viktor Černov
Viktor Černov
Narození 25. listopadu 1873
Novouzensk[zdroj?], Ruské impériumRuské impérium Ruské impérium
Úmrtí 15. dubna 1952
New York, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Povolání politik, novinář, spisovatel, filosof
Významná díla Zápisky socialistického revolucináře
Konstruktivní socialismus
Vlivy Nikolaj Dobroljubov, Nikolaj Michajlovskij, Tomáš Garrigue Masaryk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Viktor Michajlovič Černov (rusky Ви́ктор Миха́йлович Черно́в, 25. listopadu 1873, Kamyšin[zdroj?], Ruské impérium15. dubna 1952, New York, USA) byl ruský revolucionář, politik, spisovatel, žurnalista, filosof a spoluzakladatel strany socialistů-revolucionářů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Viktor Černov se narodil v Kamyšinu ve šlechtické rodině. Poměrně brzy zemřela jeho matka. Studoval na Saratovském gymnáziu a seznámil se s díly Nikolaje Dobroljubova a Nikolaje Michajlovského, které na něho měly velký vliv.

Na Moskevské univerzitě studoval Černov práva. Po roce 1890 se stal revolucionářem. Na univerzitě propagoval marxismus a díla Tolstého a Dostojevského.

Revolucionář[editovat | editovat zdroj]

Na začátku roku 1890 přistoupil Černov k narodnikům, kde se setkal s Michajlovským a podporoval křesťanský socialismus.

V 1894 roce působil Černov v ilegální organizaci Národní právo, vedené revolucionářem a budoucím kolegou Markem Natansonem. Za účast v organizaci byl Černov zatčen a poslán do Petropavlovské pevnosti, kde strávil půl roku. Po propuštění byl poslán do rodného domova.

Viktor Černov

Roku 1895 odešel Černov do Tambova, kde propagoval své myšlenky v celé Tambovské oblasti. Roku 1899 odešel do Švýcarska.

Černov se v roce 1902 stal jeden ze zakládajících členů strany socialistů-revolucionářů. Tentýž rok se stal editorem novin Revoluční Rusko.

Do Ruska se vrátil roku 1905 po neúspěšné revoluci. Ve druhých volbách do Dumy Černov vyhrál a stal se vůdcem Eserů.

Revoluce a emigrace[editovat | editovat zdroj]

Po únorové revoluci byl Černov ministrem zemědělství v prozatímní Kerenského vládě. Ve volbách v ústavodárném shromáždění strany Eserů obdržel většinu hlasů, mnozí byli dokonce přesvědčeni, že Černov se stane novým předsedou vlády.

V roce 1918 začal Černov bojovat s bolševiky. Roku 1920 emigroval a postupně žil v Estonsku a Německu. V letech 1921 - 1939 pobýval v Československu, kde se spřátelil s Masarykem a Benešem. V ČSR se začal živit jako spisovatel a kritik SSSR.

Těsně před příchodem německých vojsk do Prahy odešel Černov do Paříže. Odtud odjel roku 1940 na ostrov Oléron, a potom do Portugalska, odkud roku 1941 emigroval do USA. Usadil se v New Yorku, kde také 15. dubna 1952 zemřel.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]