Vij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o pověsti a povídce. O opeře Karla Moora pojednává článek Vij (opera).
Vij
Vij, vydání z roku 1901
Vij, vydání z roku 1901
AutorNikolaj Vasiljevič Gogol
Původní názevВий
Jazykruština
Žánrfantastika
Datum vydání1835
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vij (ukrajinsky Вій, rusky Вий) je démon z ukrajinského folklóru a zároveň povídka Nikolaje Vasiljeviče Gogola na motivy této lidové pověsti, vydaná v roce 1835 ve sbírce Mirgorod. Některé motivy příběhu připomínají pohádku Spravedlivý Bohumil Boženy Němcové.[1]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Povídka vypráví o studentovi teologie jménem Choma Brut, který má na přání dcery setníka po tři noci po její smrti v chrámě u rakve číst modlitby. Zemřelá byla čarodějka, která se proměňovala ve zvířata a po způsobu upírů sála krev.

První noci nebožka oživla a sápala se po Brutovi, toho však ochránil magický kruh který okolo sebe narýsoval. Ani druhé noci ho díky kruhu nemůže čarodějka vidět a třetí noci je mezi ostatní obludy přivede Vij, démon s železnou tváří a víčky sahajícími na zem. Na její příkaz jsou jeho víčka pozvednuta a Brut, ač ho cosi varuje aby se na Vije nedíval, na něj pohlédne a v téže chvíli je spatřen on sám a zahyne. Za úsvitu je chrám nalezen znesvěcený a plný příšer, a tak nakonec zarostl a již nebyl nalezen.

Odraz v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Roku 1902 podle povídky napsal stejnojmennou operu český skladatel Karel Moor. Na motivy povídky bylo také natočeno několik filmů:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vondráček, Holub, s. 124

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]