Přeskočit na obsah

Vidinské carství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vidinské carství
 Видинско царство
(Vidinsko carstvo)
 Druhá Bulharská říše 13561365
13691396
Osmanská říše 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Rozloha Vidinského carství (světle zelená) s dalšími částmi Druhé Bulharské říše, území carů z Tarnova a Despotát Dobrudža (tmavě zelená)
Obyvatelstvo
Národnostní složení
Státní útvar
Státní útvary a území
Předcházející
Druhá Bulharská říše Druhá Bulharská říše
Následující
Osmanská říše Osmanská říše

Vidinské carství (bulharsky Видинско царство Vidinsko carstvo) bylo v období středověku nevelký polonezávislý státní útvar a jedno ze dvou existujících bulharských carství v době upadající Druhé Bulharské říše. Toto severozápadní panství náleželo bulharským carům sídlícím ve městě Vidin a spolu s ním ovládalo i přilehlé okolí. Současně existovalo původní carství s legitimnějším nástupnictvím v dřívějším hlavním městě Tarnovo „Tarnovské carství“ – viz Druhá Bulharská říše. To ovládalo větší část někdejší rozlehlé říše rozprostírající se takřka od Černého moře na východě po Jaderské na západě.

Ve Vidinu sídlili a vládli carové z dynastie Šišmanovců, pouze s výjimkou let 13651369, kdy byl Vidin obsazen uherskými křižáky.

Takto decentralizovaný bulharský stát vydržel jen do přelomu 14. a 15. století. V roce 1396 pak byla obě carství jako ostatně celé Bulharsko dobyto Osmanskými Turky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]