Vidinské carství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vidinské carství
 Видинско царство
(Vidinsko carstvo)
 Druhá Bulharská říše 13561365
13691396
Osmanská říše 
Vlajka státu
vlajka
geografie
Mapa
Rozloha Vidinského carství (světle zelená) s dalšími částmi Druhé Bulharské říše, území carů z Tarnova a Despotát Dobrudža (tmavě zelená)
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
státní útvary a území
předcházející:
Druhá Bulharská říše Druhá Bulharská říše
následující:
Osmanská říše Osmanská říše

Vidinské carství (bulharsky Видинско царство Vidinsko carstvo) bylo v období středověku nevelký polonezávislý státní útvar a jedno ze dvou existujících bulharských carství v době upadající Druhé Bulharské říše. Toto severozápadní panství náleželo bulharským carům sídlícím ve městě Vidin a spolu s ním ovládalo i přilehlé okolí. Současně existovalo původní carství s legitimnějším nástupnictvím v dřívějším hlavním městě Tarnovo tzv. „Tarnovské carství“ – viz Druhá Bulharská říše. To ovládalo větší část někdejší rozlehlé říše rozprostírající se takřka od Černého moře na východě po Jaderské na západě.

Ve Vidinu sídlili a vládli carové z dynastie Šišmanovců, pouze s výjimkou let 13651369, kdy byl Vidin obsazen uherskými křižáky.

Takto decentralizovaný bulharský stát vydržel jen do přelomu 14. a 15. století. V roce 1396 pak byla obě carství jako ostatně celé Bulharsko dobyto Osmanskými Turky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]