Vidimace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vidimace (jinak též úřední ověřování listiny, z latinského vidimus, "viděli jsme") je úřední ověření skutečnosti, že opis nebo kopie listiny se doslova shoduje s předloženou listinou. Pro ověření pouze podpisu se používá legalizace.

Vidimací se nepotvrzuje správnost ani pravdivost údajů uvedených na vidimované listině ani jejich soulad s právními předpisy. Ten, kdo provádí vidimaci, za obsah listiny neodpovídá. Vidimace se na vidimované listině vyznačí ověřovací doložkou a otiskem úředního razítka.[1]

Česká republika[editovat | editovat zdroj]

V České republice provádějí vidimaci na základě zákona o ověřování tyto orgány:[2]

Dále, na základě jiných právních předpisů, ověřování též provádí:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. § 6 odst. 2 a § 7 odst. 1 zákona č. 21/2006 Sb., o ověřování (dále jen „zákon o ověřování“). Dostupné online.
  2. § 3–5 zákona o ověřování.
  3. Vyhláška č. 36/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu. Dostupné online.
  4. Ověřování listin a podpisů (Vidimace - ověřování listin, Legalizace - ověřování podpisů) [online]. Česká pošta. Dostupné online. 
  5. § 73 zákona č. 358/1992 Sb., notářský řád. Dostupné online.
  6. § 2 vyhlášky Ministerstva dopravy a spojů č. 272/2000 Sb., o ověřování pravosti podpisu nebo shody opisu nebo kopie s listinou velitelem lodě. Dostupné online.
  7. Legalizace a vidimace v zahraničí [online]. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, 2013-04-17 [cit. 2016-10-29]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]