Victor Nováček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Victor Nováček
Nováčkův kvartet
Nováčkův kvartet
Základní informace
Narození 1875
Temešvár
Rakousko-Uhersko
Úmrtí 3. března 1914 (ve věku 38–39 let)
Helsinky
Flag of Russia.svg Finské velkoknížectví
Povolání hudební pedagog a houslista
Nástroje housle
Rodiče Martin Nováček
Příbuzní Rudolf Nováček, Karl Nováček a Ottokar Nováček (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Victor Nováček, psán též Viktor[1] (1875? Temešvár3. března 1914 Helsinky) byl český houslista a hudební pedagog.

Život[editovat | editovat zdroj]

Victor Nováček byl nejmladším synem hudební rodiny Nováčků. Jeho otec, Martin Nováček, pocházel z Horažďovic, vystudoval Varhanickou školu v Praze, ale usadil se v Temešváru, kde byl sbormistrem v pravoslavném chrámu, dirigentem Filharmonické společnosti a ředitelem místní hudební školy. Jeho bratři, Rudolf, Otakar a Karel se stali také hudebníky. Hudební vzdělání tak získal v rodině. Stal se členem rodinného kvarteta. Ve svých 13 letech, 9. prosince 1888, hrál jako první houslista tohoto kvarteta v rámci 15. filharmonického matiné Haydnův kvartet op. 2, č. 5, Trio op. 15 pro housle, violoncello a klavír Bedřicha Smetany a Smyčcový kvintet op. 87 Felixe Mendelssohna- Bartholdyho. O rok později hrál již s orchestrem 1. houslový koncert Niccola Paganiniho.

Studoval na Pražské konzervatoři a na Vysoké škole hudební a divadelní v Lipsku. Za své houslové mistrovství zde získal cenu Roberta Schumanna. Krátce studoval i v Berlíně u Josepha Joachima.

Hodlal v rodném Temešváru otevřít houslové interpretační kurzy, ale dostal nabídku stát se koncertním mistrem Helsinské filharmonie, takže na realizaci tohoto projektu nedošlo. V Helsinkách působil také jako profesor houslové hry na tamní Akademii. Dne 8. února 1904 měl tu čest uvést premiéru Houslového koncertu d-moll op. 47 Jeana Sibelia pod taktovkou autora.

Zemřel v Helsinkách 3. března 1914.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Franz Metz: Die Kirchenmusik in Südosteuropa: historische und typologische Studien zur Musikgeschichte südeuropäischer Regionen. H. Schneider, 2003.
  • Československý hudební slovník osob a institucí II. (M–Ž), 1965, Státní hudební vydavatelství, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Různé zprávy/Lipsko. Dalibor [online]. 1891-03-07 [cit. 2020-09-07]. S. 94. Dostupné online.