Viadukt v Gjirokastëru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Most (vlevo) na ilustraci Thomase Malloma z roku 1836 (vlevo).

Viadukt v Gjirokastëru (albánsky Ujësjellësi e kalaja e Gjirokastrës, také Dunavatský most, albánsky Urat ne Dunavat) byl kamenný viadukt, který se nacházel v uvedené jihoalbánském městě. Jeho existence je zachycena na starých obrazech a fotografiích.

Vysoký most byl zbudován pro zajištění vody do pevnosti (kalaja) v historickém městě. Nejspíše vznikl již ve 12. století,[1] přebudován byl v letech 18121813 z rozhodnutí Ali Paši Tepelenského. Pro městskou pevnost byla přiváděna voda z nedalekého pohoří Sopot, které se nachází západně od města. Systém kanálů byl dlouhý 12 km.[2] Návrh mostu vypracoval dvorní stavitel Aliho Paši, Petro Korçari. Most byl postaven na masivních kamenných pilířích, nápadný byl díky dvojitým obloukům.

V roce 1848 zaznamenal most při svých cestách po území dnešní Albánie britský ilustrátor a spisovatel Edward Lear. V druhé polovině 19. století došlo k propadu několika oblouků a před první světovou válkou byly dochovány pouze pilíře a několik málo oblouků. Na konci 20. let 20. století město nařídilo zbytky stavby odstranit. V současné době existuje v blízkosti pevnosti pouze torzo základů jednoho z pilířů poblíž gjirokastërské pevnosti.

Reference[editovat | editovat zdroj]