Veverka popelavá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxVeverka popelavá
alternativní popis obrázku chybí
Veverka popelavá
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídačtyřnožci (Tetrapoda)
Třídasavci (Mammalia)
Řádhlodavci (Rodentia)
Čeleďveverkovití (Sciuridae)
Rodveverka (Sciurus)
Binomické jméno
Sciurus carolinensis
Gmelin, 1788
Původní rozšíření veverky popelavé (červeně).
Původní rozšíření veverky popelavé (červeně).
Původní rozšíření veverky popelavé (červeně).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Veverka popelavá (Sciurus carolinensis) je hlodavec z čeledi veverkovitých (Sciuridae). Původně se druh vyskytoval ve východní části Severní Ameriky (území části USA a Kanady), byl však introdukován do mnoha dalších států. Nejvýznamnější je její introdukce do Evropy, především na Britské ostrovy, kde velmi negativně ovlivňuje populace zde původní veverky obecné (Sciurus vulgaris).[2]

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Od své blízce příbuzné veverky obecné se liší tím, že je větší a nikdy nemá výrazné štěty na uších.[3] Srst je popelavě šedá s příměsí rezavě hnědé především v oblasti obličeje a nápadně světlým až bílým bříškem. Výjimečně je možné setkat se i s albinistickými jedinci.[4] Může vážit od 400 do 800 g a dorůst délky až 30 cm, respektive 74 cm i s ocasem.[3] Průměrně je zhruba 47 cm dlouhá a 520 g těžká.[4]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Z původního areálu je veverka popelavá introdukována do velké části Kanady (provincie Québec, Ontario, Nový Brunšvik, Manitoba, Saskatchewan, Britská Kolumbie, Nové Skotsko) a mnoha států USA (Kalifornie, Oregon, Washington, a Montana).[5] Mimo území Severní Ameriky se dostala do Irska, Velké Británie, Itálie a Jižní Afriky. V Austrálii, kam byla též introdukovaná, již populace vyhynula.[5] Ve státech kontinentální Evropy včetně České republiky a s výjimkou Itálie zatím záznamy o výskytu veverky popelavé neexistují, ovšem za předpokladu rozrůstající se italské populace je pravděpodobné, že se rozšíří i do ostatních států.[2]

Na Britské ostrovy byly veverky popelavé dováženy z východu USA jako exotická zvířata do parků a zahrad venkovských sídel. Mezi lety 1876 a 1929, byl druh vysazen v 31 případech, přičemž ve 24 případech došlo ke zvětšení populace. [2] Dnes veverka popelavá žije ve většině Anglie a Walesu a v severním Skotsku. V Irsku bylo v roce 1913 vysazeno pouhých šest párů, ovšem po sto letech, začátkem 21. století je zde veverka popelavá rozšířena na celém území.

V Itálii byly v letech 1948–1994 úspěšné tři ze čtyř introdukcí, při kterých bylo vypuštěno okolo čtyř až šesti jedinců. Po přelomu roku 2000 se v Itálii vyskytují populace veverky popelavé v oblasti Piedmont (v roce 1948 introdukce dvou párů z Washingtonu D.C., USA[6]), na pobřeží Ligurie a v Lombardii, v lesích podél toku řeky Ticino.[7] Odborníci odhadují velikost italské populace na tisíce jedinců.[6]

Veverka popelavá pojídající houbu; močály Okefenokee, Florida

Chování[editovat | editovat zdroj]

Je to denní živočich. Žije v lesích, remízcích i městském prostředí (často v městských parcích a zahradách), většinou v blízkosti trvalých vodních ploch.

Veverky popelavé nejsou teritoriální, domácí okrsky se často překrývají a mívají obvykle rozlohu do 5 hektarů.[5] Ve městech a příměstských oblastech nebo v turistických destinacích jsou často i velmi zdomácnělé – rabují odpadkové koše, nechávají se krmit z ruky, některé dokonce cíleně žebrají (panáčkují nebo metají kotouly).

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Páření probíhá od prosince do února a poté od března do května, kdy samci intenzivně pronásledují samice. Ty pak tráví 44 dní březosti o samotě ukryté v hnízdech z větví a listí v korunách stromů. Rodí až dva vrhy po 2–3 mláďatech ročně – první většinou jarní (březen), druhý pozdně letní (srpen). Délka reprodukčního věku je maximálně 10 let, spíše ale 8–9 let.[5][3]

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Živí se především různými plody dřevin, převážně oříšky (tzn. žaludy, plody ořešáků a další), ale konzumuje velmi často i houby, ovoce, řidčeji malé savce, vejce nebo hmyz. Obratné prsty jí umožňují pevně si potravu během konzumace přidržovat oběma předními tlapkami. Veverka popelavá nedovede nashromáždit tolik energie, aby vydržela delší dobu hladovět, proto u ní neexistuje zimní spánek. Tvoří si aktivně zimní zásoby[8].

Nejaktivnější je veverka zrána a večer za soumraku, kdy podle ročního období shání semena, pupeny nebo zralé plody[9]. Jídelníček veverky popelavé se měsíc po měsíci mění. V lednu na něm jsou větvičky a houby, v květnu se veverka živí výhonky a pupeny a září jí přináší největší pochoutku: lískové oříšky, žaludy a bukvice. Hladové veverky ale také loupí ptačí hnízda, vybírají oříšky z ptačích krmítek a na jaře vyhrabávají cibulky rostlin. Přebytky potravy si veverka zahrabává po částech do země[8]. Na část zásob zapomene, a tak vlastně pomáhá šířit duby, buky a lísky.

Kompetice s veverkou obecnou[editovat | editovat zdroj]

Veverka popelavá využívá stejné potravní zdroje a podobný habitat jako veverka obecná. Ačkoli se mezi těmito druhy neobjevuje žádná agresivita, je veverka popelavá v konkurenční výhodě – důvodem je efektivnější trávení získané potravy, a tak i její větší příjem. U veverky obecné se pak následkem snížené dostupnosti potravy a jejímu horšímu využití objevuje podvýživa, která vede ke špatnému prospívání potomků a omezení tělesného růstu. To vyúsťuje nejen k poklesům populace a zmenšování jejího areálu, ale až k lokálním vyhynutím druhu.[7] Veverka popelavá je navíc přenašečem parapoxviru, který způsobuje smrtelné onemocnění veverky obecné.

Přes své ohrožení a fakt, že se v místech introdukce veverky popelavé veverka obecná přestala vyskytovat, není zařazena mezi ohrožené druhy, neboť je její celkový areál rozšíření stále velmi velký.[10] V Evropě v místech introdukce veverky popelavé vznikají plány na její eradikaci, respektive alespoň omezení počtu, případně rozličná podpůrná opatření pro konkurenčně slabší, ale původní veverku obecnou.[2]

Kromě toho veverka popelavá způsobuje škody na lesních porostech strháváním borky ze stromů.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
  2. a b c d e UNEP-WCMC. 2010. Review of the Grey Squirrel Sciurus carolinensis. UNEP-WCMC, Cambridge. online: http://ec.europa.eu/environment/cites/pdf/reports/grey_squirrel.pdf
  3. a b c Grey squirrel videos, photos and facts - Sciurus carolinensis. Arkive [online]. [cit. 2018-06-12]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-06-12. (anglicky) 
  4. a b North American Mammals: Sciurus carolinensis : Species Information. naturalhistory.si.edu [online]. [cit. 2018-06-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-06-12. (anglicky) 
  5. a b c d Sciurus carolinensis (Eastern Gray Squirrel, Gray Squirrel, Grey Squirrel). www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2018-06-12]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-11-23. 
  6. a b BERTOLINO, Sandro & GENOVESI, Piero. Spread and attempted eradication of the grey squirrel (Sciurus carolinensis) in Italy, and consequences for the red squirrel (Sciurus vulgaris) in Eurasia. Biological Conservation [online]. 2003, vol. 109, iss. 3, s. 351–358. online: http://planet.uwc.ac.za/nisl/Invasives/Refs/BertolinoandGenovesi.pdf Archivováno 28. 7. 2020 na Wayback Machine.
  7. a b BERTOLINO, Sandro. Introduction of the American grey squirrel (Sciurus carolinensis) in Europe: a case study in biological invasion. Current Science [online]. 2008, vol. 95, no. 7, publ. 10 october 2008, s. 903–906. online: https://midwalesredsquirrels.org/wp-content/uploads/2015/04/Impact-of-GS-in-mainland-Europe.pdf
  8. a b EMAMMAL. Gray squirrels and scatter hoarding [online]. 2013-09-24 [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. LAWNICZAK, Mara Katharine. Sciurus carolinensis (eastern gray squirrel). Animal Diversity Web [online]. [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. Sciurus vulgaris (Eurasian Red Squirrel, Red Squirrel). www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2018-06-12]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-06-13. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]