Veslonozí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVeslonozí
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše Živočichové (Animalia)
Kmen Strunatci (Chordata)
Třída Ptáci (Aves)
Podtřída Letci (Neognathae)
Řád Veslonozí (Pelecaniformes)
Čeledi

blíže nezařazené druhy:

Některá data mohou pocházet z datové položky.
Terej bílý (Morus bassanus)

Veslonozí (Pelecaniformes) je řád vodních ptáků, kteří mají, jak jejich název napovídá, charakteristicky uzpůsobenou nohu k veslování. Všechny prsty jsou otočeny dopředu a spojeny plovací blánou. Všichni zástupci se živí rybami. Podle způsobu lovu se liší stavba zobáku a míra pneumatizace těla (množství dutých kostí a velikost vzdušných vaků). Většinou hnízdí v koloniích na skalnatých, nebo i plochých pobřežích, ostrovech, na stromech a v rákosinách.

V moderním pojetí je do řádu řazeno celkem 170 druhů, řazených do devíti skupin; tři z nich je možné zastihnout i v Česku (hnízdí tu však pouze kormorán velký).

Systém a fylogeneze

Tradiční systematika řadila do řádu veslonohých šest skupin vodních ptáků – pelikány, kormorány, anhingy, tereje, fregatky a faetony.

Moderní analýzy ukázaly, že řád veslonohých byl v původním pojetí polyfyletickým seskupením taxonů, z nichž mnohé měly blíže k brodivým (ve starém chápání tohoto řádu), než k ostatním čeledím veslonohých. Na základě těchto výzkumu jsou do řádu nově řazeni zástupci brodivých ptáků mimo čápovitých, naopak faetoni jsou prozatím řazeni do zcela samostatné skupiny mimo ostatní řády. Ostatní čeledi, řazené tradičně mezi veslonohé, tvoří nadále monofyletickou skupinu, s výjimkou pelikánů, kteří jsou blíže příbuzní volavkám. Vztahy jednotlivých skupin řádu ukazuje toto schéma:[1][2]

Sulidae, terejovití

Anhingidae, anhingovití

Phalacrocoracidae, kormoránovití

Fregatidae, fregatkovití

Balaeniceps rex, člunozobec africký

Pelecanidae, pelikánovití

Scopus umbretta, kladivouš africký

Threskiornithidae, ibisovití

Ardeidae, volavkovití

Třídění

V současném pojetí jsou do řádu veslonohých zahrnuty tyto čeledi a druhy:[2]

Reference

  1. HACKETT, Shannon J., et al. A phylogenomic study of birds reveal their evolutionary history. Science. 2008, roč. 320, čís. 5884, s. 1763-1768. Dostupné online. 
  2. a b http://tolweb.org/Pelecaniformes/57152

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu veslonozí ve Wikimedia Commons