Venus Genetrix

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Venus Genetrix
Venus Genetrix (Kapitolské muzeum)
Autor Callimachus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Socha typu Venus Genetrix ukazuje římskou sochu bohyně Venuše v její podobě jako Genetrix (matka), která byla uctívána Julsko-klaudijskou římskou dynastií, která následovala Julia Caesara tvrdíc, že je jejich předek. Díky přejmutí řeckého panteonu, je označení Venuše římskou obdobou původně řecké Afrodíty.

Noc před rozhodující bitvou u Farsálu (48 př. n. l.) Julius Caesar slíbil, že nechá v Římě zasvětit chrám Venuši, předpokládané předchůdkyní jeho rodu. Jakožto naplnění svého slibu, nechal postavit chrám Venuše Genetrix na novém fóru, které vybudoval. Podle současných zmínek měl kultovní sochu v tomto chrámu zhotovit jistý řecký sochař jménem Arkesilaos.

Dva typy soch, zastupovány v mnoha římských exemplářích z mramoru, bronzu a terakoty, bojovali mezi učenci za ztotožnění s touto rouškou zakrytou Venuší Genetrix. Kromě typu popsaného níže, je ještě další, ve kterém Venuše nese na svém rameni maličkého Era.

Originál[editovat | editovat zdroj]

V letech 420 – 410 př. n. l. vytvořil athénský sochař Kallimachos bronzovou sochu Afrodíty (nyní ztracená), která byla podle Pliniova spisu Historia naturalis, oblečená v přiléhavém chitónu či peplu, který byl na levém rameni spadený a tím umožnil odkrýt ňadro. Róba, která měla zakrývat její tělo byla tak umělecky a jemně vytesaná, že neodkrývala nejen poprsí, ale i ženské křivky pod ní. Venuše byla vyobrazena jak v levé ruce drží vítězné jablko z Paridova soudu, zatímco její pravá ruka měla zakrývat její hlavu. Ze ztraceného originálu jsou inspirovaní všechny přeživší kopie. Kompozice byla frontální, jelikož spousta z kopií byla stěží opracována zezadu. Co se týče proporcí, dochované kopie mají blízko k proporcím v Polykleitově kanónu.

Caesarova Venuše Genetrix[editovat | editovat zdroj]

Roku 46 př. n. l. vyrobil jistý Arkesilaos sochu Venuše Genetrix, která byla vystavena Juliem Caesarem na jeho novém foru, pravděpodobně v cele chrámu Venuše Genetrix. Tato nyní ztracená socha je ztvárněna na zadní straně denáru (mince) a s Vibia Sabina na straně druhé. Tento typ sochy, která má nespočet římských kopií jak z mramoru, tak i z bronzu, byl rozpoznán jako Venus Genetrix Enniem Quirinem Viscontim právě díky porovnání s tímto denárem. "Z popisu na minci, z podobnosti mezi figurou na minci a sochou v Louvru a z faktu, že Arkesilaos zavedl typ Venus Genetrix jako patronkou Říma a předchůdkyní Juliánského rodu, identifikace byla velice přirozená." Venuše Gentrix v Museu Pio-Clementina byla dokončena díky portrétu hlavy Sabiny.

Afrodita Frejská v Louveru

Ostatní kopie[editovat | editovat zdroj]

Nespočet římských kopií je ve velkých kolekcích, včetně Kapitolského muzea, Detrotského institutu umění, Metropolitního muzea umění, Royal Ontario Muzeum, J. Paul Getty Muzeum, muzea v Louvru a Hermitage Muzeum.

Afrodita Fréjská[editovat | editovat zdroj]

Římská socha zhotovená z parského mramoru, vysoká 1.64m, datovaná od konce 1. století př. n. l. do začátku 1. století n. l. byla nalezena v Fréju roku 1650. Tato socha je považována za nejlepší římskou kopii ztraceného řeckého díla.

Krk, levá ruka, prsty pravé ruky, podstavec a mnoho částí drapérie jsou součástí moderní rekonstrukce. Socha se nejdřív nacházela v paláci Tuileries (1678) a poté byla převezena do zámeckého parku ve Versailles okolo roku 1685 a od roku 1803 se nachází v Louvru.

Hermitage Muzeum[editovat | editovat zdroj]

Další římská kopie, tentokrát vysoká 2.14m, byla v kolekci Giampietro Campany, markýze di Cavellize, ze které byla získána do muzea Hermitage roku 1861 a to i navzdory Campanyho nepřízni.

Hlava nepatří této soše, což znamená, že původně musela mít portrétovou hlavu. Důkaz, že tomu tak bylo, může být vidět na kadeřích, které spadají na ramena. Ty jsou k vidění také na posmrtném portrétu Agrippiny starší, což nám umožňuje datovat tuto sochu do druhé čtvrtiny 1. století n. l.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Venus Genetrix (sculpture) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Obecné[editovat | editovat zdroj]

Afrodita Fréjská[editovat | editovat zdroj]

Hermitage[editovat | editovat zdroj]