Velsumka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Velsumka
Základní informace
Země původu NizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Stupeň prošlechtění ušlechtilé plemeno
Směr užitkovosti kombinovaná
Barva vaječné skořápky tmavě červenohnědá
Tělesná charakteristika
Hmotnost samce 3,0-3,5 kg
Hmotnost samice 2,0-2,5 kg
Tělesný rámec středně těžká slepice
Barva rezavě koroptví
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons

Velsumka je středně těžké plemeno kura domácího, s kombinovanou užitkovostí pro produkci vajecdrůbežího masa. Je typická válcovitým trupem a výrazným břichem, jemnou hlavou a menším hřebenem. Chová se v hlavně ve zbarvení rezavě koroptví, dále také ve zbarvení modré rezavě koroptví, rezavě oranžové, modré rezavě koroptví a ve stříbrném koroptvím stříbroprsém.

Trup velsumek je vodorovně nesený, , válcovitý, břicho je široké, plné a hluboké. Ocas je nasazený pod úhlem 45°, přechod zádi v ocas je plynulý. Hřeben kohouta je středně velký, u slepic malý, jednoduchý, vzpřímený, s 5-6 pravidelnými zuby a praporkem, který nepřiléhá k týlu. Ušnice jsou středně velké, červené, laloky krátké a zaoblené. Peří je přilehlé, jemné struktury, bez podušek. Zobák a běháky jsou žluté.

Snáška velsumek podle vzorníku je 140-160 vajec za rok.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TULÁČEK, František, a kol. Vzorník plemen drůbeže. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1986. 336 s. S. 232-234. (česky) 

.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • TULÁČEK, František, a kol. Vzorník plemen drůbeže. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1986. 336 s. S. 105-107. (česky)