Velmi nebezpečné známosti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velmi nebezpečné známosti
Původní názevCruel Intentions
ZeměSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka95 minut
ŽánrDrama / Romantický / Thriller
PředlohaNebezpečné známosti
NámětChoderlos de Laclos
ScénářRoger Kumble
RežieRoger Kumble
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleSarah Michelle Gellar
Ryan Phillippe
Reese Witherspoon
Selma Blair
Louise Fletcher
Swoosie Kurtz
Sean Patrick Thomas
Christine Baranski
ProdukceNeal H. Moritz
HudbaEdward Shearmur
KameraTheo Van De Sande
StřihJeff Freeman
Výroba a distribuce
PremiéraSpojené státy americké 5. března 1999
Česko 17. června 1999
Produkční společnostiOriginal Film
Newmarket Capital Group
DistribuceColumbia Pictures
Rozpočet11 mil. USD
Tržby75 902 208 USD
Předchozí a následující díl
Velmi nebezpečné známosti 2
Velmi nebezpečné známosti na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velmi nebezpečné známosti (v anglickém originále Cruel Intentions) je americký film režiséra Rogera Kumblea z roku 1999 natočený podle francouzského románu Nebezpečné známosti (Les Liaisons Dangereuses) spisovatele Choderlose de Laclose. Ačkoli se knižní předloha odehrává v době a místě svého vzniku – ve Francii osmnáctého století, děj filmu se odehrává v prostředí newyorských teenagerů na konci století dvacátého. Hlavní postavy ztvárnili Ryan Phillippe, Sarah Michelle Gellar, Reese Witherspoon a Selma Blair. Na film navázaly další dva – prequel Velmi nebezpečné známosti 2 a pokračování Velmi nebezpečné známosti 3.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Kathryn Merteuilová s imagí dokonalosti vezme pod svá křídla ochraňovanou a naivní Cecile Caldwellovou. Slibuje, že z Cecile udělá vzornou studentku, jakou je ona sama. Ve skutečnosti má Kathryn v úmyslu pomstít se Courtu Reynoldsovi, který se s ní rozešel kvůli Cecile. Kathryn se proto pokusí přimět Cecile, aby měla sex s tolika muži, s kolika je to jen možné. Tím by zničila Cecilinu reputaci a dala lekci Courtovi. Požádá o pomoc svého sukničkářského nevlastního bratra Sebastiana Valmonta. Ačkoli Kathryn a Sebastian již dříve spolupracovali na jiných intrikách, Sebastian nejdříve odmítá, protože je zaneprázdněný jinou pokořením jiné dívky. Snaží se svést krásnou Annette Hargroveovou, která napsala manifest, v němž slibuje, že si zachová své panenství, dokud nebude opravdu zamilovaná.

Kathryn se domnívá, že Sebastian nemá s Annette šanci, a tak s ním uzavře sázku. Když Kathryn vyhraje, získá Sebastianův Jaguar XK 140 Roadster z roku 1956. Když vyhraje Sebastian, Kathryn mu nabídne noc plnou vášně. Kathryn je jediná žena, kterou Sebastian nemůže mít. Sebastian nejdříve odmítne kvůli lpění na svém autě, ale nakonec přijme, když mu Kathryn řekne, že "jí ho může strčit kamkoliv". Do Cecile je zamilovaný také Ronald Clifford, její učitel hudby, a Kathryn zorganizuje vše tak, aby měli Ronald a Cecile čas pro sebe. Při tom doufá, že Cecile přijde o svoje panenství. Sebastian se mezitím pokouší svést Annette. Ačkoli je mezi nimi chemie, Annette již byla před Sebastianem varována Cecilinou matkou. Sebastian se jí chce za to pomstít, a tak se zapojí do Kathrynina plánu s Cecile. Kathryn zajistí, že se Ronald a Cecile rozejdou tím, že vše prozradí paní Caldwellové. Na to Sebastian zavolá Cecile do svého domu s tím, že jí předá dopis od Ronalda. Sebastian ji pak vydírá a provede jí orální sex. Druhý den se Cecile svěří Kathryn a ta jí poradí, aby se učila sex se Sebastianem, aby pak mohla uspokojit Ronalda.

Mezitím se Sebastian opravdu zamiluje do Annette, která jeho city opětuje, ale stále se před ním brání. Sebastian prohlásí, že je Annette pokrytec, když čeká na lásku, ale odmítá se vyspat s mužem, kterého miluje. Annette ustoupí, ale Sebastian se cítí provinile, a tak ji odmítne. Se zlomeným srdcem a v rozpacích Annette uteče do domu svých rodičů. Sebastian se za ní vydá a vyzná jí lásku. Kathryn se druhý den Sebastianovi nabídne, protože vyhrál sázku, ale on odmítá, protože je nyní zamilovaný do Annette. Kvůli Kathrynině hrozbě, že zničí pověst Annette, se Sebastian s Annette rozejde a vrátí se ke Kathryn. Kathryn ale tentokrát odmítá se s ním vyspat. Sebastian jí řekne, že zařídil setkání Ronalda a Cecile, Kathryn mu řekne, že věděla, že je opravdu do Annette zamilovaný, a tak ho přiměla, aby se s ní rozešel. I když Sebastian vyhrál sázku, ztratil svou pravou lásku a Kathryn tvrdí, že nespí s "losery".

Sebastian si uvědomí svou chybu. Poté, co se neúspěšně pokusí s Annette promluvit, pošle jí svůj deník, jenž podrobně popisuje jeho a Kathryniny předchozí intriky, ale rovněž tam odhaluje své skutečné city k Annette. Doufá, že se dozví pravdu a odpustí mu. Kathryn mezitím řekne Ronaldovi o Sebastianově poměru s Cecile a předstírá, že ji (Kathryn) uhodil (ve vystřižené scéně ji opravdu uhodil). Ronald se setká se Sebastianem uprostřed ulice a začne se s ním prát. Annette, hledající Sebastiana, tam dorazí a snaží se to zarazit. Spadne do cesty přijíždějícímu autu, Sebastian ji odstraní z cesty a sám je autem sražen. Annette za ním jde. Než Sebastian zemře, vyzná jí lásku a ona jemu také.

Nový školní rok začíná Sebastianovým pohřbem. Během obřadu má Kathryn proslov, ve kterém říká, jak se snažila Sebastiana svést z jeho cesty a chtěla, aby se stal vzorným studentem jako je ona. Uprostřed její řeči začnou studenti odcházet. Zneklidněná Kathryn rovněž vyjde z kaple, kde Cecile rozdává studentům kopie Sebastianova deníku. Ten obsahuje Sebastianovy city, jeho popis sázky i stránku o Kathryn, která odhaluje její manipulativní a lstivé způsoby, včetně toho, že si skrývá ampulku kokainu ve svém krucifixu, který nosí na zápěstí. Ředitel Kathrynin krucifix vezme a otevře a vysype tak kokain. Kathrynina pověst beze skvrnky je zničena a lidé konečně poznávají její pravou tvář.

V posledním záběru Annette odjíždí v Sebastianově jaguaru, nasazuje si sluneční brýle. U sebe má Sebastianův deník a vzpomíná na chvíle s ním.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Sarah Michelle Gellar Kathryn Merteuilová
Ryan Phillippe Sebastian Valmont
Reese Witherspoon Annette Hargroveová
Selma Blair Cecile Caldwellová
Louise Fletcher Helen Rosemondová
Swoosie Kurtz Dr. Greenbaumová
Sean Patrick Thomas Ronald Clifford
Christine Baranski Bunny Caldwellová
Joshua Jackson Blaine Tuttle
Eric Mabius Greg McConnell
Tara Reid Marci Greenbaumová
Charlie O'Connell Court Reynolds
Herta Ware slečna Sugarmanová

Srovnání s knihou[editovat | editovat zdroj]

Ve většině se zápletka filmu shoduje s původní knihou Nebezpečné známosti, ale objevuje se několik rozdílů:

  • Kniha se odehrává v 17. století, zatímco film na konci 90. let 20. století.
  • Některá jména se shodují – Kathryn Merteuilová (markýza de Merteuil), Sebastian Valmont (vikomt Valmont), Cecile Caldwellová (Cécile de Volanges), jiná se neshodují – Annette Hargroveová (Présidente de Tourvel), Ronald Clifford (Chevalier Danceny).
  • Pád Merteuilové měl stejné příčiny – Valmont odhalil její pravou tvář tím, že dal informace o ní jiné postavě (Dancenymu v knize, Annette ve filmu). V knize markýza de Merteuil ale ztrácí svou krásu kvůli neštovicím, ale Kathryn ne.
  • V knize postavy udržují dopisovou korespondenci. Všechny dopisy na konci získá Valmontova teta. Ve filmu se žádné dopisy nevyskytují. Místo toho si Sebastian vede deník, který, stejně jako dopisy v knize, vede k pádu jeho sokyně.
  • Rozdíly se objevují i v konci. V knize nikdy Valmont přímo nevyzná de Tourvel svou lásku a čtenář se pouze může dohadovat, že ji miloval. Ve filmu Sebastian Annette svou lásku vyznává a dává jí svůj deník, aby se dozvěděla pravdu. Během rvačky mezi Sebastianem a Ronaldem (v knize mezi Valmontem a Dancenym) je Annette přítomná, zatímco de Tourvel ne. Na konci knihy, když se de Tourvel dozví o Valmontově smrti, ztrácí vůli žít a umírá na horečku. Annette ve filmu přežívá a opatruje vzpomínky na Sebastiana.

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Film sklidil smíšené reakce kritiků. Na serveru Rotten Tomatoes, film získal na základě 76 recenzí skóre 47%.[1] Na serveru Metacritic film získal 56% na základě 24 recenzí.[2] Oproti tomu uživatelé ČSFD film hodnotí průměrně 75%.[3]

Komerčně byly Velmi nebezpečné známosti úspěšné. Již během úvodního víkendu film utržil 13 020 565 dolarů a umístil se tak druhý za Přeber si to. Celkově snímek vynesl 75 902 208 dolarů.[4]

Rok Ocenění Kategorie Nominovaní Výsledek
2000 Blockbuster Entertainment Awards nejoblíbenější herečka ve vedlejší roli: drama/romantický Reese Witherspoon vítězství
Golden Slate Awards nejlepší skladatel Ed Shearmur vítězství
nejlepší herečka v hlavní roli Sarah Michelle Gellar nominace
nejlepší film nominace
nejlepší filmový soundtrack vítězství
nejlepší teenagerský film nominace
Goldren Trailer Awards největší odpad vítězství
MTV Movie Awards nejlepší herečka Sarah Michelle Gellar vítězství
nejlepší polibek Sarah Michelle Gellar a Selma Blair vítězství
nejlepší herec Ryan Phillippe nominace
objev roku: žena Selma Blair nominace
nejlepší zloduch Sarah Michelle Gellar nominace
Stinker Award nejhorší remake nominace
Teen Choice Awards nejlepší film: drama vítězství
nejlepší filmový herec Ryan Phillippe nominace
nejlepší výbuch vzteku nominace
nejlepší filmová herečka Reese Witherspoon nominace
nejlepší filmová zamilovaná scéna Reese Witherspoon a Ryan Phillippe nominace
nejlepší filmový zloduch Sarah Michelle Gellar vítězství
nejlepší filmový soundtrack nominace

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cruel Intentions na anglické Wikipedii.

  1. Cruel Intentions – Movie Reviews, Trailers, Pictures – Rotten Tomatoes [online]. Rotten Tomatoes. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Cruel Intentions, The (1999): Reviews [online]. Metacritic. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Velmi nebezpečné známosti v Česko-Slovenské filmové databázi
  4. Cruel Intentions (1999) - Box Office Mojo [online]. Box Office Mojo [cit. 2010-03-23]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]