Velký hrubosrstý vendéeský baset

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Velký hrubosrstý vendéeský baset (francouzsky: Grand Basset griffon vendéen) je francouzské psí plemeno, jehož historie sahá až do dob keltů [1].

Velký hrubosrstý vendéeský baset
G Basset Griffon Vendeen 600.jpg
Základní informace
Země původu FrancieFrancie Francie
Využití Lovecký pes, společník
Průměrný věk 12 - 13 let
Tělesná charakteristika
Hmotnost 18 - 20 kg (standard neuvádí)
Výška †

Psi: 40 do 44 cm

Feny: 39 do 43 cm
Barva

Černý bělouš Černá s pálením Černá s pískovými znaky Oranžový bělouš Trikolor

plavá s uhlováním
Klasifikace a standard
Skupina FCI Honiči a barváři
Sekce FCI Honiči
Podsekce FCI Malí honiči
ČMKU standard
† výška uváděna v kohoutku

Historie

Předci dnešních velkých hrubosrstých vendéeských basetů pocházejí z doby keltů, jedná se o velké griffony. Z nich byl vyšlechtěn i příbuzný velkého hrubosrstého vendéeského baseta, malý hrubosrstý vendéeský baset. Krátkonohý baset, jak jej známe dnes, byl vyšlechtěno v 90. letech 20. století a to francouzským chovatelem z kraje Vendée Christianem d´Elve. Tyto krátkonohé basety se pak chovatel Paul Dezamy snažil zvýšit, aby byli vhodní i pro lov zajíců [2]. Jejich hlavním využitím byly parforsní hony.

V současnosti se stále využívám k honům, najdeme jej ale i jako společníka. V České republice toto plemeno zastřešuje Basset Klub ČR. Zajímavostí je, že Jonatán, pes z filmu/knihy Mach a Šebestová měl být velký hrubosrstý vendéeský baset [3].

Další vendéeští honiči

Psů chovaných v kraji Vendée byla celá řada, do dnešní doby se ale dochovaly jen čtyři plemena - velký hrubosrstý vendéeský honič, malý vendéeský honič, malý hrubosrstý vendéeský baset a velký hrubosrstý vednéeský baset. Nejznámější a nejrozšířenější z nich je malý hrubosrstý vendéeský baset.

Grand Basset Griffon Vendéen in Tallinn 5.JPG
Grand Basset Griffon Vendéen in Tallinn 2.JPG

Vzhled

Velký hrubosrstý vendéeský baset je obdélníkového rámce s harmonickou a elegantní stavbou těla. Srst, která pokrývá celé jeho tělo, je tvrdá, ne moc dlouhá a rovná. Ta může mít zbarvení černé s bílým stříkáním (černý bělouš), černé s pálením, černé s pískovými znaky, plavé s bílým stříkáním (oranžový bělouš), plavé s černým sedlem a bílým stříkáním (trikolor), plavé s uhlováním, pískové s uhlováním a bílým stříkáním nebo pískové s uhlováním.

Hlava je lehká, podlouhlá a nepříliš široká, s výrazným stopem. Uši jsou dlouhé, jemné a úzké, pokryté delší srstí než je na zbytku těla. Spadají volně podél hlavy dolů. Obočí je výrazné, ale nezakrývá oči. Ty jsou oválné a tmavě hnědé, dobře zasazené, bez viditelného bělma. Nosní houba vždy černá. Zuby musí mít nůžkový skus. Krk je středně dlouhý, dobře osvalený a široký, bez laloku. Hřbet je dlouhý, široký a silný. Ocas se od kořene směrem ke špičce zužuje, je nasazený vysoko, dlouhý a šavlovitě nesený. Poměrně dlouhé, dobře osvalené nohy jsou zakončené kulatými tlapkami s černými drápky [4].

Povaha

Povahově je velký hrubosrstý vendéeský baset aktivní, bystrý, hravý a přátelský pes s vyvinutými loveckými pudy. Má hluboký hlas, který je slyšet i na velké vzdálenosti. Je svéhlavý a nezávislý, ale vůči svému majiteli či rodině loajální. Není agresivní ani nervozní. Je to i schopný aportér, který rád aportuje i z vody [5]. Nejsou to dobří hlídači, k cizím se chovají většinou přátelsky. Dobře se snáší s dětmi. Je vhodné chovat jej ve větší smečce psů, je zvyklý s nimi i pracovat. Má sklony pronásledovat rychle se pohybující předměty, nevyjímaje jiná zvířata, cyklisty atd.

Externí odkazy

Reference