Velika Kladuša

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Velika Kladuša
Велика Кладуша
Velika Kladuša – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
stát: Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
entita: Federace Bosny a Hercegoviny
kanton: Unsko-sanský kanton
Velika Kladuša na mapě
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 331,55 km²
počet obyvatel: 52 908 (včetně opčiny) (1991)
hustota zalidnění: 160 obyv. / km²
etnické složení: 91,29 % muslimové, 4,28 % Srbové, 1,39 % Chorvati, 3,04 % ostatní
náboženské složení: islám, pravoslaví, římskokatolické křesťanství
správa
starosta: Edin Behrić
oficiální web: http://www.velikakladusa.gov.ba/
telefonní předvolba: +387 37

Velika Kladuša je město v Bosně a Hercegovině, ve Federaci Bosny a Hercegoviny, nedaleko hranic s Chorvatskem; v kantonu Una-Sana. Je patnácté největší v zemi a žije zde 19 000 obyvatel, spolu s okolím pak je domovem (podle odhadu z roku 2007) pro více než 44 tisíc lidí.

Po druhé světové válce byly ve Veliké Kladuši prováděny rozsáhlé průzkumy ložisek, ale i vod, ve snaze najít vhodné místo pro těžbu a případně zdroj surovin pro průmyslové závody. V dobách socialismu se město rozvíjelo díky modernímu podniku Agrokomerc, který zaměstnával tisíce lidí. Po jeho pádu však došlo k vystřízlivění. V 90. letech zde vznikla Autonomní oblast Západní Bosna, kterou vedl někdejší ředitel podniku, Fikret Abdić. V současné době je Velika Kladuša součástí Federace Bosny a Hercegoviny, jasně dominuje islámský prvek, který reprezentuje Bosňácké obyvatelstvo. V hospodářství dominují nyní hlavně malé podniky. Na konci 90.let 20.století byla v areálu společnosti Agrokomerc umístěna kanadská základna vojsk SFOR a IFOR, na které působila česká vrtulníková jednotka.

Etnické složení[editovat | editovat zdroj]

V roce 1991 žilo ve městě a jeho okolí žilo 52 921 obyvatel. 92 %, čili 48 600 obyvatel z toho byli Bosňáci, 2 261, čili 4,2 % činili Srbové, 1,9 % Jugoslávci, 1,3 % Chorvati a ostatní byli zastoupeni méně než 1%. Po válce v letech 1992 - 1995 se počet Srbů ještě více snížil. Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Velika Kladuša ve Wikimedia Commons


Opčiny a města Unsko-sanského kantonu Flag of Una-Sana.svg

Bihać | Bosanska Krupa | Bosanski Petrovac | Bužim | Cazin | Ključ | Sanski Most | Velika Kladuša