Veletrhy Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Veletrhy Brno
Právní forma akciová společnost
IČO 25582518
Založeno 1928
Sídlo Brno
Souřadnice sídla
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Veletrhy Brno, a. s., je obchodní společnost vlastnící architektonicky významný výstavní areál v Brně-Pisárkách, tzv. Brněnské výstaviště. Zde pořádá zejména veletržní a výstavní akce. Společnost vznikla v roce 1928 a do povědomí vystavovatelů i návštěvníků se zapsala pod názvem Brněnské veletrhy a výstavy (BVV). Majoritním vlastníkem společnosti je Statutární město Brno.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tradice brněnských veletrhů začala v roce 1928, kdy bylo Brno (symbolicky pro svou polohu na půl cesty mezi Prahou a Bratislavou) vybráno, aby hostilo Výstavu soudobé kultury v Československu. Událost měla oslavit deset let samostatného československého státu a budování výstavního areálu se účastnili nejlepší architekti a umělci tehdejší doby.

V 50. letech 20. století byla na brněnském výstavišti uspořádána Výstava československého strojírenství a o něco později Mezinárodní strojírenský veletrh. Brno tak od té doby postupně získalo status veletržního města a význam výstavních akcí pořádaných na brněnském výstavišti značně přerostl národní rámec.

Od roku 2001 se společnost oficiálně přejmenovala na Veletrhy Brno, přesto nadále používá i vžitou značku BVV odvozenou z původního názvu. Majoritním akcionářem Veletrhů Brno se stala německá společnost Messe Düsseldorf, jedna z největších veletržních správ na světě. Třetinu akcií stále drželo Statutární město Brno, které se na podzim 2015 dohodlo s Messe Düsseldorf i na odkupu jejího 61% podílu.[1] Obchod byl dokončen na konci března 2016, čímž se město stalo 95% vlastníkem Veletrhů Brno. Zbylých 5 % vlastní minoritní akcionáři.[2]

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Každoročně se pod hlavičkou Veletrhů Brno koná okolo padesáti veletržních a výstavních akcí. Nejvýznamnější z nich je Mezinárodní strojírenský veletrh, průmyslová výstava evropského formátu. Na brněnské výstaviště ročně zavítá okolo 1 milionu lidí. Konají se na něm nejen veletrhy a výstavy, ale také kulturní a sportovní akce, plesy, kongresy, politická setkání.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČTK. Výstaviště patří Brnu, město podepsalo s Němci smlouvu o odkupu akcií. iDNES.cz [online]. 2015-12-22 [cit. 2015-12-23]. Dostupné online. 
  2. SYCHROVÁ, Věra. Brno získalo 95 procent veletrhů. Je to jedno z nejcennějších území, říká Vokřál. Brněnský deník [online]. 2016-04-01 [cit. 2016-04-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]