Přeskočit na obsah

Veledílo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Popis:@Hakcipta Mohamed Yosri Mohamed Yong.

Veledílo (latinsky magnum opus, anglicky masterpiece, německy Meisterwerk) je umělecké dílo, které odborníci nebo veřejnost uznávají za výjimečně kvalitní v rámci určité oblasti kultury (literatury, hudby, filmu, sochařství, architektury…). Status veledíla příjemci kulturnímu projevu udělují v procesu recepce. Veledílo může uskutečňovat umělecké standardy platné v době svého vzniku, často je však natolik originální, že je překračuje. Proto se často stávalo, že umělecké výkony byly jako veledíla uznány až dlouho po jejich vzniku, zatímco původně nebyla jejich hodnota doceněna. 

Rysem veledíla bývá sémantická otevřenost, schopnost mnohoznačných interpretací a reinterpretací v měnících se historických a sociálních okolnostech. Znalost kánonu děl, uznávaných v daném čase za veledíla, patří v západní kultuře k základům vzdělání.

Příklady uměleckých děl nyní často považovaných za veledíla:

Jako veledíla bývají někdy označovány i jiné mimořádně závažné, obtížné a vlivné počiny, zejména zásadní vědecké a filozofické práce jako jsou Newtonova Principia, Kantova Kritika čistého rozumu nebo Darwinova O původu druhů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arcydzieło na polské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Słownik terminów literackich. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1998, s. 43. ISBN 830404417X.