Vegemite

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Typický způsob konzumace pomazánky Vegemite

Vegemite [vedžimajt] je tmavě hnědá australská pomazánka, která obsahuje převážně kvasnicový extrakt. 

Vegemite je obdobou Marmite, která je oblíbená ve Velké Británii, na Novém Zélandu a v Jižní Africe

Historie

V roce 1919 došlo v důsledku První světové války k narušení dovozu pomazánky Marmite z Velké Británie do Austrálie. Australská firma Fred Walker & Co. tedy pověřila svého zaměstnance Cyrila P. Callistera, aby vytvořil pomazánku ze zbytkových kvasnic pivovaru Carltlon&United. Callister vytvořil kvasnicový extrakt, který smíchal se solí a s výtažkem z cibule a celeru, tento nový produkt spatřil světlo světa v roce 1922.

Tvorba obchodního názvu nového produktu proběhla prostřednictvím celonárodní soutěže a vypsané odměny pro autora vítězného názvu. Ten pochází od sester Hildy a Laurel Armstrongových, kterým se pak po zbytek jejich života říkalo „The Vegemite girls“.

Marketing prodeje byl zaměřen především na to, že Vegemite je zdraví prospěšná, což bylo v roce 1939 vzhledem k vysokému obsahu vitamínů skupiny B podpořeno i Britskou zdravotnickou asociací. V období Druhé světové války se Vegemite stala součástí stravy australské armády a do konce 40. let mělo Marmite v kuchyni devět z deseti australských domácností.

Receptura Vegemite zůstává nezměněná, v říjnu 2008 byl vyroben její miliardtý kus. Protože licenci vlastní americká firma Mondelēz International, na australském trhu se objevily nové alternativy vyráběné australskými vlastníky, například AussieMite.

Barva, konzistence, chuť

Barva je tmavě hnědá, konzistence lepivá. Chuť Vegemite je charakterizována jako slaná, mírně nahořklá a umami. Chutí připomíná bujón.

Nutriční informace

Vegemite je jedním z nejbohatších zdrojů vitamínů řady B, konkrétně obsahuje thiamin, riboflavin, niacin a kyselinu listovou, ale na rozdíl od Marmite neobsahuje vitamín B 12. Vegemite neobsahuje žádný tuk, cukr a živočišné produkty. Obsahuje lepek.

V kultuře

  • Mezi Australany a Angličany panuje rivalita a neshoda ohledně Vegemite a Marmite, respektive ohledně chutě výrobků a osobních preferencí
  • Zmínka o Vegemite se objevuje v písni Down Under od australské skupiny Men at Work.
  • Píseň o této pomazánce jménem Vegemite (The Black Death) napsala také americká zpěvačka a skladatelka Amanda Palmer.
Různá historická balení Vegemite

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vegemite na anglické Wikipedii.