Vegemite

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Typický způsob konzumace pomazánky Vegemite

Vegemite [vedžimajt] je tmavě hnědá australská pomazánka, která obsahuje převážně kvasnicový extrakt. 

Vegemite je obdobou Marmite, která je oblíbená ve Velké Británii, na Novém Zélandu a v Jižní Africe

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1919 došlo v důsledku První světové války k narušení dovozu pomazánky Marmite z Velké Británie do Austrálie. Australská firma Fred Walker & Co. tedy pověřila svého zaměstnance Cyrila P. Callistera, aby vytvořil pomazánku ze zbytkových kvasnic pivovaru Carltlon&United. Callister vytvořil kvasnicový extrakt, který smíchal se solí a s výtažkem z cibule a celeru, tento nový produkt spatřil světlo světa v roce 1922.

Tvorba obchodního názvu nového produktu proběhla prostřednictvím celonárodní soutěže a vypsané odměny pro autora vítězného názvu. Ten pochází od sester Hildy a Laurel Armstrongových, kterým se pak po zbytek jejich života říkalo „The Vegemite girls

Marketing prodeje byl zaměřen především na to, že Vegemite je zdraví prospěšná, což bylo v roce 1939 vzhledem k vysokému obsahu vitamínů skupiny B podpořeno i Britskou zdravotnickou asociací.

V období Druhé světové války se Vegemite stala součástí stravy australské armády a do konce 40.let mělo Marmite v kuchyni devět z deseti australských domácností.

Receptura Vegemite zůstává do dnešního dne téměř nezměněná, v říjnu 2008 byl vyroben její miliardtý výrobek. Protože licenci dnes vlastní americká firma Mondelēz International, na australském trhu se objevily nové alternativy vyráběné australskými vlastníky, například AussieMite.

Barva, konzistence, chuť[editovat | editovat zdroj]

Barva je tmavě hnědá, konzistence lepivá. Chuť Vegemite je charakterizována jako slaná, mírně nahořklá a umami. Chutí připomíná bujón.

Nutriční informace[editovat | editovat zdroj]

Vegemite je jedním z nejbohatších zdrojů vitamínů řady B, konkrétně obsahuje thiamin, riboflavin, niacin a kyselinu listovou, ale na rozdíl od Marmite neobsahuje vitamín B 12. Vegemite neobsahuje žádný tuk, cukr a živočišné produkty. Obsahuje lepek.

Populární kultura[editovat | editovat zdroj]

  • Mezi Australany a Angličany panuje rivalita a neshoda ohledně Vegemite a Marmite, respektive ohledně chutě výrobků a osobních preferencí
Různá historická balení Vegemite

Reference[editovat | editovat zdroj]

K napsání tohoto článku byly použity informace z anglické wikipedie.