Ve jménu ďábla (1. část)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ve jménu ďábla (1. část) je první část dvoudílné epizody seriálu Prison Break. Hlavním dějem epizody je vyvolání vzpoury vězňů, které omylem přivodí Michael Scofield, když chce získat více času pro svůj útěkový plán. Epizodu režíroval Robert Mandel a napsal Nick Santora.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Na začátku epizody se agenti Paul Kellerman a Danny Hale setkávají na pouti v Chicagu s jistým panem Diamondem, který po schůzce zařizuje Lincolnovu předčasnou smrt ve vězení. Veronica Donovan se zdráhá dále spolupracovat s Nickem Savrinnem, jelikož po krádeži klíčové videokazety v něm ztratila důveru. Nick se jí snaží vysvětlit, že je prostě jen příliš paranoidní, ale Veronica jeho pomoc dále odmítá. Michael zjišťuje, že nemá mezi nástupy a kontrolami cel dost času, aby mohl pokročit v plánu a Fernando Sucre mu radí, aby vyvolal zákaz pohybu vězňů, který všechny vězně uzamkne v celách a při dozorci vězně nekontrolují. Má to udělat odříznutím klimatizačního systému vězení, jelikož teplo je podle Sucreho spolehlivým prostředkem k vyprovokování vězňů.

Pan Diamond si zavolá telefonem do věznice vězňovi jménem Turk, kterého pověří úkolem zabít Burrowse. Doktorka Sara Tancredi se potkává s Michaelem, kterému nejprve říká, že ví o jeho vztahu k Lincolnovi a pak mu nabízí, že naplánuje bratrovy návštěvy tak, aby se s ním mohl Michael vídat na ordinaci. Michael se pak odebere do táboru Afro-Američanů, jelikož jeden z vězňů černé pleti pro něj má kuchyňské nářadíčko, které Michael potřebuje k prokopání zdi. T-Bag se po zákroku Abruzziho hochů konečně vrací z ordinace a jeho kamarádi pro něj mají nečekaný dárek. Jedná se o mladého nového vězně Setha, který bude nyní T-Bagovým spoluvězněm. T-Bag ho ujišťuje, že se ho bát nemusí a že ne všechno co o něm slyšel, je pravda, čímž si okamžitě získává Sethovu důvěru.

Michaelovi se povede odříznout klimatizační systém právě když se do věznice dostává Veronica, která navštěvuje Lincolna, ale nerada vidí, že ji už Nick předběhl. Po naléhání odsouzeného vězně ale dává Nickovi druhou šanci a zjišťuje, co schopný právník vypátral. Jako důkaz jim to příliš nepomůže, ale alespoň mají stopu, jedná se totiž o místo, odkud byl proveden telefonát, který informoval policii o Steadmanově vraždě. Volající se nenacházel v Chicagu, kde se vražda odehrála, ale ve Washingtonu, D. C.. Ve vězení se schyluje k nástupu a velké horko už nevydrží T-Bag, který se dožaduje zapnutí klimatizace u dozorce Gearyho.

Při nástupu se pak dozorcům vymkne celá věc z rukou. Po neustálém T-Bagově naříkání ho Geary polije svým studeným nápojem, aby se trochu ochladil. Když se ani poté T-Bag nezařadí k ostatním vězňům, tak se Geary rozhodne pro zákaz pohybu, čehož Scofield a Sucre okamžitě využívají a vyráží na cestu do jádra potrubního systému vězení. Někteří vězni ale zůstávají venku a dozorci raději zamykají cely, jelikož je pro ně snadnější udržet pod kontrolou dvacet zločinců než tři sta. Volní vězni se odhodlají ke vzpouře a na scénu přichází i hlavní dozorce Brad Bellick, kterého naštve T-Bag vtipem: Jak se říká těm, co selhali při zkoušce na policistu a nyní vydělávají méně než pošťáci? Dozorci. Bellick tedy všem řekne, co četl v T-Bagově zdravotní zprávě, že T-Bag se narodil poté, co jeho mentálně postižený otec znásilnil svou mongoloidní sestru. T-Bag může zešílet a situace vypadá opravdu špatně.

Po chvíli se vězňům podaří vypáčit mříž, ale než se to stane, tak dozorci Bellick, Geary a Mack utíkají pryč a nechávají místnost, odkud se otevírají cely napospas šílenému davu. Bellick pospíchá pro svou pistoli, právě když T-Bag otevírá všechny cely a dokonce nachází svazek klíčí, který patří Mackovi a ve kterém jsou nejspíš klíče od celého vězení. Doktorka je místo v ordinaci v ošetřovně s několika vězni, kteří, když se pomocí vysílačky dozorce dozvědí o vzpouře, pokouší doktorku znásilnit. Michael a Sucre už jsou tam, kam potřebovali jít. Za zdí, přes kterou se chtějí dostat, se nachází starý potrubní systém, který je už lehce zavede do ordinace, odkud se přes plot dostanou bez problémů. Pro Nicka a Veronicu kvůli vzpouře návštěva končí a tak odjíždějí na letiště, odkud poletí do Washingtonu.

Lincolna z vyslýchací místnosti odvádí jeden z dozorců, který se necítí zrovna připraven čelit vězeňské vzpouře. Při cestě do Lincolnovy cely potkávají skupinu vězňů vedenou T-Bagem, který se ihned pouští do rozmíšky s Lincolnem, kterému výměnou za dozorce nabízí zásobu drog pro zbytek života. Lincoln se rozhodne čelit T-Bagově partě, ale proti velké přesile nemá žádnou šanci a končí tak v bezvědomí na podlaze a bez dozorce. Michael zatím v jádru budovy Sucremu objasňuje, do jakého rizika se pouští, jelikož, když se netrefí jen o pár milimetrů, hrozí, že celá místnost, ve které jsou, vybuchne. K přesnosti jim má pomoci nákres ďáblovy hlavy, který se sice Sucremu jako věřícímu nelíbí, ale díky Michaelově přesné matematice je jediným řešením situace.

Na ošetřovně, kde je také doktorka, se vězňům podaří odstranit jejich dozorce Rizza a jeden uvězněný Afro-Američan také napadá doktorku, která nic netušící vyšla ze své kanceláře. Podaří se ji ale uniknout zpět pomocí injekční stříkačky, kterou zabodává do černochova ramene. Doktorka pak posouvá před dveře stůl, takže otevřít nejdou a vězni budou muset použít více fyzické síly. Dozorce Rizzo pak kvůli výhrůžkám vězňů řekne do vysílačky, že na ošetřovně je vše v pořádku a tak doktorka přichází o poslední možnost pomoci. Sucre stále nechápe, jak mohlo Michaela napadnout probořit se tlustou zdí za pomoci ručního šlehače, ale to je otázka složité fyziky, kterou v celém vězení ovládá nejspíš pouze Michael.

Ředitele Henryho Popa kontaktuje sám guvernér státu Illinois Frank Tancredi, který se chce ujistit, že je jeho dcera, doktorka Sara Tancredi, v pořádku. Pope ho ujišťuje, že ošetřovna, na které se doktorka nachází, je úplně jinde, než kde je vzpoura a guvernér mu oznamuje, že ho přijede brzy navštívit. Jeho dcera je ale v méně záviděníhodné situaci, než mu ředitel říká, jelikož se vězni k ní chtějí dostat přes skleněné dveře, které rozbíjejí kolečkovou židlí. T-Bag mezi vězně přináší polomrtvého dozorce Boba, který měl odvézt Lincolna do jeho cely. Bob se ale nevzdává a po čtyřech delikventovi utíká do Scofieldovy cely. Tam T-Bag kopne do dozorce tak, že se otevře díra, kterou Michael vytvořil. T-Bag to chce křikem sdělit všem spoluvězňům, ale na poslední chvíli zasahuje John Abruzzi, před kterým má odsouzený pedofil respekt.

Dalšímu vězňovi s ošetřovny se už podařilo rozbít sklo u dveří a už už sahá po klice, než mu doktorka zabodává další injekční stříkačku do ruky. Michael se zatím vrací do cely, kde zjišťuje, co se stalo. T-Bagův první nápad je zlikvidovat dozorce, ale Michael nechce dopustit, aby jeho útěk stál život někoho jiného. T-Bag se chce stůj co stůj dostat do útěkového týmu, kam ho nakonec zbylí členové přibírají, jelikož by jinak své tajemství pověděl ostatním. Lincolna zatím nachází Charles Westmoreland, který se hned ptá, ke je jeho bratr, což zaslechne kolemjdoucí Turk, který využije situace a poví Lincolnovi, že ví kde je. Lincoln jde za ním a nemá tušení, čím byl Turk pověřen.

Jeden ze C-Notových pomocníků na videu vidí, že vězni se už dostávají k doktorce, což zaslechne i Michael, který jde zkontrolovat situaci na videu a pak už nemyslí na nic, než na záchranu bezbranné krásky. Před odchodem ještě varuje zbytek týmu, aby se ani nedotkli dozorce a pak už se vydává na dlouhou pouť potrubím, která pokračuje v další epizodě.