Přeskočit na obsah

Večernička africká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxVečernička africká
alternativní popis obrázku chybí
Večernička africká (Malcolmia africana)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbrukvotvaré (Brassicales)
Čeleďbrukvovité (Brassicaceae)
Rodvečernička (Malcolmia)
Binomické jméno
Malcolmia africana
(L.) W. T. Aiton, 1812
Synonyma
  • Strigosella africana[1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Večernička africká (Malcolmia africana) je nízká, poléhavá, nenáročná, fialově kvetoucí bylina osídlující místa poměrně neúrodná nebo prošlá nedávnou disturbanci. Je jedním ze čtyř druhů rodu večernička které se v přírodě České republiky nepravidelně vyskytují.

Druh pochází z evropských oblastí okolo Středozemního moře a je mimo Evropu rozšířen na východ přes Kavkaz a Střední Asii až do Kašmíru, Mongolska a Číny. Vyrůstá také v severozápadních oblastech Afriky a byl zavlečen do Severní Ameriky. V Česku, kde se tento neofyt vyskytuje jen příležitostně, byl prvně pozorován v roce 1935.

Roste v nezapojených půdách jako pionýrská rostlina, nesnáší konkurenci jiných rostlin ve kterých zaniká. Na kvalitu půdy není náročný, roste jak ve volných místech v polních kulturách tak i na nevýživných, písčitých a mnohdy i zasolených stanovištích okolo cest nebo na jiných narušených místech.[2]

Jednoletá rostlina s poléhavými, nejčastěji již od báze rozvětvenými lodyhami které mohou být dlouhé 15 až 40 cm. Lodyžní listy jsou tvaru vejčitě kopinatého až podlouhlého a po obvodě jsou různě zoubkované neb celistvé. Lodyhy i listy jsou obvykle porostlé do tří ramen rozvětvenými chlupy, méně často jsou lysé.

Drobné oboupohlavné květy na 3 mm dlouhých stopkách a bez listenů vyrůstají v malokvětém hroznovitém květenství. Čtyři kališní lístky na bázi uťaté jsou 3 až 5 mm dlouhé. Stejný počet obkopinatých, na vrcholu zaoblených korunních lístků, 8 až 10 mm dlouhých, s pozvolna zúženým nehtíkem je zbarveno fialově. Tyčinky s volnými nitkami zakončené podlouhlými prašníky bývají dlouhé do 5 mm. Květy rozkvétají v květnu až červenci, opylovány jsou hmyzem. Ploidie druhu je 2n = 28.

Plody jsou vztyčené nebo šikmo odstávající dvoudílné šešule rostoucí na kratičkých stopkách. Jsou 3 až 6 cm dlouhé, hustě chlupaté, slabě čtyřhranné, mají výrazný střední šev a na konci asi 1 mm pozůstatek po čnělce. V šešuli je v jedné řadě větší počet podlouhlých hranatých semen okolo 1 mm velkých.[2][3][4]

Večernička africká bývá ojediněle v zahradách vysévána jako ozdobná rostlina a odtud se šíří do volné přírody, kde pro svou nízkou konkurenceschopnost většinou nebývá problémem. Ovšem ve Spojených státech amerických, konkrétně ve státech Nevada, Oregon, Utah a Wyoming se na okrajích pouští rozšířila natolik, že byla zařazen mezi invazní druhy a je cíleně likvidována.[2][5]

  1. BioLib.cz – Malcolmia africana (Večernička africká) [online]. BioLib.cz [cit. 2014-04-24]. Dostupné online. 
  2. a b c GOLIAŠOVÁ, Kornélia; ŠÍPOŠOVÁ, Helena. Flóra Slovenska V/4: Malcolmia africana [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 2002 [cit. 2014-04-24]. S. 253–255. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-04-25. ISBN 80-224-0710-0. (slovensky) 
  3. Flora of China: Malcolmia africana [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2014-04-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. National Park Utah: Malcolmia africana [online]. National Park Service, U.S. Department of the Interior, Washington, DC, USA, rev. 15.04.2014 [cit. 2014-04-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Noxious and Invasive Weed Lists [online]. Bureau of Land Management, U.S. Department of the Interior, Washington, DC, USA, rev. 2012 [cit. 2014-04-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-04-25. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]