Vazební věznice České Budějovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vazební věznice České Budějovice
Poloha
Adresa České Budějovice, ČeskoČesko Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vazební věznice České Budějovice je spolu s krajským soudem umístěna v budově bývalého justičního paláce, vybudovaného v roce 1905. Celý stavební komplex, který se nachází v centru jihočeské metropole, prochází v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací.

Ubytovací kapacita je 289 míst, z toho 117 pro obviněné ve vazbě a 172 pro odsouzené ve výkonu trestu odnětí svobody. Výkon vazby zajišťují jednak separované cely, jednak oddělení se zmírněným režimem. Trest odnětí svobody vykonávají odsouzení v oddělení s dozorem, kam se vybírají vězni splňující zdravotní, profesní a další požadavky nutné k zařazení do pracovního procesu.

Především pro obviněné mladistvé a mladé dospělé se v souladu s možnostmi vazební věznice realizují pracovní, vzdělávací, sportovní, poradenské, psychoterapeutické, náboženské a další aktivity, cílené na snížení stresu z uvěznění a dosažení pozitivních osobnostních změn. Dlouhodobě se na nich vedle penitenciárních specialistů (pedagogové, psycholog, sociální pracovnice) podílejí i zástupci šesti církví a náboženských společností. Programy zacházení, individuálně zpracovávané pro všechny odsouzené, vycházejí v prvé řadě z dlouhodobé tradice smysluplného zaměstnávání užitečnou prací. Ve vnitřním provozu věznice pracují vězni při úklidu, v kuchyni, prádelně a při údržbě. Ve spolupráci s firmami působícími v krajském městě i mimo ně se zaměstnávají u stavebních, dřevozpracujících a potravinářských podniků a rovněž při třídění a odvozu komunálního odpadu. Odsouzeným, kteří spolehlivě plní své pracovní i další povinnosti, se umožňuje účastnit se spolu s vychovateli a psychologem různých sportovních a kulturních akcí ve věznici i mimo ni. Mají rovněž šanci využít možnosti přerušení výkonu trestu či krátkodobého opuštění věznice v souvislosti s návštěvou.

Věznice (uprostřed)
Věznice (uprostřed)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]