Vazební věznice České Budějovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vazební věznice České Budějovice
České Budějovice, Lidická třída, Krajský soud.JPG
Základní údaje
Kapacita 289 vězeň
Poloha
Adresa České Budějovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Vazební věznice České Budějovice
Vazební věznice České Budějovice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vazební věznice České Budějovice je spolu s krajským soudem umístěna v budově bývalého justičního paláce, vybudovaného v roce 1905. Celý stavební komplex, který se nachází v centru jihočeské metropole, prochází v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací.

Ubytovací kapacita je 289 míst, z toho 117 pro obviněné ve vazbě a 172 pro odsouzené ve výkonu trestu odnětí svobody. Výkon vazby zajišťují jednak separované cely, jednak oddělení se zmírněným režimem. Trest odnětí svobody vykonávají odsouzení v oddělení s dozorem, kam se vybírají vězni splňující zdravotní, profesní a další požadavky nutné k zařazení do pracovního procesu.

Především pro obviněné mladistvé a mladé dospělé se v souladu s možnostmi vazební věznice realizují pracovní, vzdělávací, sportovní, poradenské, psychoterapeutické, náboženské a další aktivity, cílené na snížení stresu z uvěznění a dosažení pozitivních osobnostních změn. Dlouhodobě se na nich vedle penitenciárních specialistů (pedagogové, psycholog, sociální pracovnice) podílejí i zástupci šesti církví a náboženských společností. Programy zacházení, individuálně zpracovávané pro všechny odsouzené, vycházejí v prvé řadě z dlouhodobé tradice smysluplného zaměstnávání užitečnou prací. Ve vnitřním provozu věznice pracují vězni při úklidu, v kuchyni, prádelně a při údržbě. Ve spolupráci s firmami působícími v krajském městě i mimo ně se zaměstnávají u stavebních, dřevozpracujících a potravinářských podniků a rovněž při třídění a odvozu komunálního odpadu. Odsouzeným, kteří spolehlivě plní své pracovní i další povinnosti, se umožňuje účastnit se spolu s vychovateli a psychologem různých sportovních a kulturních akcí ve věznici i mimo ni. Mají rovněž šanci využít možnosti přerušení výkonu trestu či krátkodobého opuštění věznice v souvislosti s návštěvou.

Věznice (uprostřed)
Věznice (uprostřed)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]