Vatikánská lékárna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vatikánská lékárna je jedna z nejlépe zásobených a nejvíce navštěvovaných lékáren světa. Denně zde nakupuje přes 1000 zákazníků.

Potřeba soukromého dodavatele léčiv vzrostla při izolaci papežů ve Vatikánu v letech 18701929, po sjednocení Itálie, než byly podepsány Lateránské smlouvy. Státní sekretář Giacomo Antonelli oslovil Eusebia Ludvika Fronmena, člena řádu sv. Jana Božího, který vedl v Římě vlastní špitál.

Eusebio Ludvik Fronmen si v roce 1874 otevřel malou místnost k uchování léků pro papeže a další čelní představitele církve. Členové řádu sv. Jana Božího zároveň o papeže pečovali. Skutečná lékárna byla otevřena v roce 1892 a v roce 1917 se přesunula do blízkosti brány sv. Anny.

Od roku 1929 sídlí vatikánská lékárna na současném místě, poblíž supermarketu a pošty. Lékárnu dodnes vede řád sv. Jana Božího. Mnoho lidí sem přichází pro cizí, jinde v Římě nedostupné léky a medikamenty a také kvůli nižším cenám nedaněného zboží. Vše je o 12–25 % levnější oproti italským obchodům.

Enormní množství zákazníků si v nedávné době vynutilo rozšíření obchodu o nové křídlo, plné parfémů a zkrášlujících krémů. Lékárnu zde připomínají jen starobylé keramické nádoby a medicínské urny na vrchu jednotlivých skříní, portrét papeže a sv. Jana Božího.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]