Varnsdorf (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Varnsdorf
Nádraží ve Varnsdorfu
Nádraží ve Varnsdorfu
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký kraj
MěstoVarnsdorf
Souřadnice
Varnsdorf
Varnsdorf
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice566893
Tratě085, 089
Nadmořská výška340 m n. m.
V provozu od16. ledna 1869
Dopravní koleje4
Nástupiště (nástupní hrany)1 (2)
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravaStanoviště autobusů před nádražní budovou
Služby ve staniciVeřejné parkoviště
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Varnsdorf je železniční stanice v jihovýchodní části stejnojmenného města v okrese Děčín ve Ústeckém kraji poblíž řeky Mandava. Leží na neelektrizované jednokolejné trati č. 089. Ve městě se dále nacházejí zastávky Varnsdorf staré nádraží a Varnsdorf-pivovar Kocour. Jedná se o hraniční železniční stanici se Spolkovou republikou Německo.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 16. ledna 1869 jakožto koncová stanice na odbočné trati (vyvedena ze stanice Rybniště) od hlavní trasy dráhy společností Česká severní dráha (BNB). Ta vznikla prodloužením trati zprovozněné roku 1867 z Bakova nad Jizerou a České Lípy přes Nový Bor do Rumburku, odkud byla trať dále vedena ke státní hranici s Pruskem. Stavbu trati a železničních budov prováděla firma Adalberta Lanny, vzhledem k blízkosti státní hranice zde vznikla rozměrná staniční budova, kde mimo jiné sídlila též celní kancelář. Jedná se o hraniční železniční stanici se Spolkovou republikou Německo.

15. srpna 1873 dále společnost Saské státní dráhy dobudovala a otevřela železniční spojení z již existující trati v Žitavě, vedoucí přes Varnsdorf, do Seifhennersdorfu přes německou hranici v Sasku. Vznikla zde též roku 1876 nová železniční stanice, několik stovek metrů severně od stanice (později zastávka Varnsdorf staré nádraží).

Po zestátnění BNB v roce 1908 převzaly její trať Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy. Úseky k německým hranicím přešly pod správu ČSD až po druhé světové válce.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

V roce 2018 byla dokončena rekonstrukce nádraží prováděná na širším úseku trati 089. Původní jedno hranové a jedno ostrovní nekryté nástupiště nahradilo jedno nekryté vyvýšené nástupiště poloostrovní (k příchodu slouží přechody přes kolejiště), opraveno a nově omítnuto bylo západní křídlo budovy. Střední část spolu s východním křídlem byla ke konci roku 2020 zbourána.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie železničních tratí, elektronická databáze; Sekera, Pavel
  2. Dvě třetiny hlavního nádraží jdou zemi, Správa železnic nemá pro budovu využití. Město Varnsdorf [online]. [cit. 2022-02-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]