Vampýrská akademie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vampýrská akademie
Autor Richelle Mead
Původní název Vampire Academy
Překladatel Katrin Chýlová
Obálku navrhl Marek Šebesta
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Žánry fantasy, román
Vydavatel Nakladatelství Domino
Datum vydání 2007 - 2010
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vampýrská akademie (anglicky Vampire Academy) je série 6 knih americké autorky Richelle Meadové. Knihy se jmenují: Vampýrská akademie, Mrazivý polibek, Stínem políbená, Krvavý slib, Spoutání magií a Poslední oběť.

Příběh vypráví o dhampýrce Rosemarie "Rose" Hathawayové, která je strážkyní a nejlepší kamarádkou morojské princezny Vasilisy "Lissy" Dragomirové. Obě studují na akademii Svatého Vladimíra. Zde se Rose učí jak se vypořádat s nemrtvými Strigoji, kteří usilují o život hlavně Morojům. S tím jí pomáhá strážce Dimitrij Belikov. Oba postupně zjišťují, že mezi nimi je trochu jiný vztah než učitel/žák. Jenže oba se mají stát Lissinými strážci...

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Celá původní série má 6 knih. Příběh je psán z pohledu Rose, v první osobě. Autorka začala psát také spin-off verzi Pokrevní pouta, která má mít taktéž 6 knih. V originále i v České republice vyšlo již všech šest dílů série.

Původní série

 1. Vampýrská akademie (anglicky Vampire Academy), 2007 (ČR 2009), ISBN 978-80-7303-468-9
 2. Mrazivý polibek (anglicky Frostbite), 2008 (ČR 2010), ISBN 978-80-7303-511-2
 3. Stínem políbená (anglicky Shadow Kiss), 2008 (ČR 2010), ISBN 978-80-7303-523-5
 4. Krvavý slib (anglicky Blood Promise), 2009 (ČR 2010), ISBN 978-80-7303-547-1
 5. Spoutáni magií (anglicky Spirit Bound), 2010 (ČR 2010), ISBN 978-80-7303-569-3
 6. Poslední oběť (anglicky Last Sacrifice), 2010 (ČR 2011) ISBN 978-80-7303-598-3

Spin-off série

 1. Pokrevní pouta (anglicky Bloodlines), 2011, ISBN 978-80-7303-675-1
 2. Pokrevní pouta 2: Zlatá lilie (anglicky The Golden Lily), 2012, ISBN 978-80-7303-765-9
 3. Pokrevní pouta 3: Indigové kouzlo (anglicky The Indigo Spell), 2013, ISBN 978-80-7303-904-2
 4. Pokrevní pouta 4: Ohnivé srdce (anglicky The Fiery Heart), 2014, ISBN 978-80-7303-964-6
 5. Pokrevní pouta 5: Stříbrné stíny (anglicky Silver Shadows ), 2014, ISBN 978-80-7498-045-9
 6. Pokrevní pouta 6: Rubínový kruh (anglicky The Ruby Circle) 2015, ISBN 978-80-7498-075-6

1. Vampýrská akademie[editovat | editovat zdroj]

Dhampýrka Rose a její kamarádka morojská princezna Lissa byly nuceny uprchnout z akademie Svatého Vladimíra, ale po 2 letech byly nalezeny strážci a odvedeny zpět. Rose musí za trest veškerý svůj volný čas věnovat tréninku, aby dohnala vše, co zameškala. Jejím učitelem je jeden ze strážců, kteří je našli - Dimitrij Belikov. Po nějaké době se začne Rose s Dimitrijem sbližovat, ale svým citům se oba brání. Nejenže je Dimitrij jejím učitelem, ale je i o 7 let starší a hlavně se má společně s Rose stát Lissiným strážcem. Morojové mají vždy přednost, a tak na lásku nezbývá žádný prostor.

Před dvěma lety se stala ošklivá nehoda, při které zemřela Lissina rodina a ona se tak stala poslední žijící členkou rodiny Dragomirů. Při této nehodě zemřela i Rose, ale Lissa jí oživila svojí magií, které se říká éter. Díky tomu také získávají své pouto (Rose je stínem políbená), kdy Rose dokáže vycítit, kde Lissa je a dokonce se i "dostat Lisse do hlavy". Díky tomu se z ní stala ideální strážkyně pro Lissu. Moc éteru je velká, ale dokáže ho ovládat jen pár lidí a někteří by mohli chtít jeho moc i zneužít.

Na škole se začínají dít podivné věci a jejich terčem je Lissa. Bude Rose schopná ji včas zachránit? A kdo stojí za těmito událostmi?

2. Mrazivý polibek[editovat | editovat zdroj]

Rose a Lissa se ještě pořádně nevzpamatovaly ze setkání s Viktorem Daškovem a už se množí útoky Strigojů na královské rodiny Morojů. Přestává být bezpečno i ve škole a tak se vedení školy rozhodne, že na Vánoce se všichni přesunou do luxusního horského střediska.

Lissa začala chodit s Christianem Ozerou. Christian patří mezi královské, ale jeho rodina upadla v nemilost, když se jeho rodiče stali dobrovolně Strigoji. Tehdy ho chtěli také přeměnit na Strigoje, ale zachránila ho jeho teta Taša. Ta se teď objevuje na akademii a je dokonce starou známou Dimitrije. Nabízí mu, aby se stal jejím strážcem a že by spolu mohli mít i nějaký bližší vztah. Rose pochopitelně začne žárlit, ale uvědomuje si své priority (Lissu) a začíná se scházet se svým kamarádem Masonem Ashfordem, taktéž dhampýrem.

Strážci se dovídají, že v nedelakém městě se nachází Strigojové, kteří nejspíš mají na svědomí masakry královských rodin a hned tři studenti se vydávají na lov - Mason, jeho kamarád dhampýr Eddie Castile a morojka Mia Rinaldiová, které zabili Strigojové matku. Když se to Rose dozví, okamžitě se vydává společně s Christianem kamarádům na pomoc. Jenže všichni se ocitají uvěznění ve Strigojském sídle a jde jim o život...

3. Stínem políbená[editovat | editovat zdroj]

Rose dostala své první dvě molnijské značky (tetování, které se dostává za zabití Strigoje), na které se kdysi ohromně těšila. Teď ji ale vůbec netěší. Neustále si vyčítá Masonovu smrt. Dokonce si začíná připadat jako blázen, když se jí začne zjevovat jeho duch se smutným výrazem ve tváři.

Na akademii se přistěhoval i Adrian Ivaškov, kterého Rose s Lissou poznaly na horském středisku. Adrian taktéž dokáže ovládat éter a na akademii je proto, aby s Lissou pracovali na možnosti jeho využití. Musejí se ale vypořádávat s nepříjemnými vedlejšími účinky - labilitou způsobenou éterem. Lissa stále musí brát antidepresiva, která jí od používání magie odříznou. Adrian se s tím vypořádává alkoholem a cigaretami. Po čase ale Lissa vysazuje léky a snaží se naučit se se vším vypořádat. Přijdou na to, že Rose dokáže temnotu z ní skrz pouto vtahovat do sebe.

Rose a Dimitrij se snaží své city dál popírat, ale po záchvatu Rose, kdy přijala temnotu od Lissy už nedokáží vzdorovat svým citům a dohodnou se, že po ukončení akademie požádá Dimitrij o jiné přidělení, aby mohli být spolu. Vtom se ale Rose zjevuje Mason se slovy: ,,Oni... přicházejí" - Strigojové napadli školu. Dokáže Rose všechny včas varovat? A dokáže ochránit dva lidi, na kterých jí nejvíc záleží?

4. Krvavý slib[editovat | editovat zdroj]

Z Dimitrije se stal Strigoj a Rose ví, co musí udělat. Najít ho a osvobodit = zabít. Odchází tedy ze školy a vydává se na Sibiř, do rodného Dimitrijova města - Baji. S tím jí pomáhá alchymistka Sydney. Rose přichází na jednu užitečnou věc... díky tomu, že je stínem políbená, dokáže vycítit Strigoje.

Ve škole odstupuje současná ředitelka Kirová a nastupuje na její místo ředitel Lazar. S sebou si také přivedl své děti Reeda a Avery. Avery a Lissa se stávají kamarádkami a Avery dokonce začne chodit s Adrianem. Jenže Lissa se začíná propadat do temnoty a Rose je daleko...

Poté, co se dostane do rodiny Belikových, jim musí Rose oznámit zprávu o Dimitrijově smrti. Setkává se zde i s manželi Oksanou a Markem. Oksana taktéž dokáže používat éter a Mark je její stínem políbený. Varuje Rose před spojení s duchy. Rose se setkává s tajemným Morojem Abem Mazurem tzv. Zmejou, který si přeje, aby z Baji co nejdřív odešla. Rose nakonec odchází s partičkou dhampýrů, kteří na vlastní pěst jezdí na lov Strigojů. Díky tomu nachází Dimitrije. Dokáže opravdu Dimitrije zabít, jak sama sobě slíbila a také včas zachránit Lissu?

5. Spoutáni magií[editovat | editovat zdroj]

Rose úspěšně odmaturovala jako nejlepší z ročníku a vydává se s Lissou na královský dvůr. Začíná chodit s Adrianem a také začíná spřádat plán, jak zachránit Dimitrije. Při svých cestách po Sibiři se od Oksany dozví, že údajně někdo dokázal proměnit Strigoje zpět. Tím někdo je Robert Doru - nevlastní bratr Viktora Daškova, který nyní sedí v nejpřísněji střeženém vězení a odmítá spolupracovat. Jedinou šancí je ho odtamtud dostat... Rose se proto s Lissou a s Eddiem opět vydává na cesty...

Lissa si získává obdiv ostatních královských a usmiřuje se i s Christianem. Ale nemůže se stát členkou rady, protože je jediná členka rodu Dragomirů. Rose se ale dovídá, že její otec měl nemanželské dítě. Podaří se Rose vypátrat pravdu?

Dimitrij je odhodlaný Rose zabít. Neustále ji sleduje a nakonec se k ní dostává skrz Lissu a Christiana. Jenže Lissa přivede Dimitrijovu duši a z něj se tak opět stává dhampýr. Rose je šťastná a myslí si, že zas bude vše jako dřív. Opak je pravdou. Dimitrij s ní odmítá mluvit a nechce ji už nikdy vidět.

Vše se mění v okamžiku, kdy Rose zatknout za vraždu královny... a jediný možný trest je poprava.

6. Poslední oběť[editovat | editovat zdroj]

Příběh začíná tak, jak na konci pátého dílu skončil - ve vězení. Rose čeká na poslední soud, který se odložil kvůli pohřbu královny. Soudu už se ale nedočká. Místo toho Lissa a další přátelé připraví Rosin a Dimitrijův útěk. Na své cestě se Rose opět setkává s alchymistkou Sydney. Rose, Dimitrij a Sydney teď mají podle plánu čekat. Rose ale u posledního soudu dostala dopis od královny, kde jí královna píše, že Lissin otec měl nemanželské dítě a tím tedy dalšího Dragomira. Kdyby se dítě našlo, mohla by se Lissa dostat do rady a volit. Rose se tedy vydává toto dítě najít. Přidávají se k ní i další staří známí - Viktor Daškov a jeho nevlastní bratr Robert Doru. Rose se dovídá, že s případem dítěte je spojená její bývalá profesorka Soňa Karpová, která se ale dobrovolně stala Strigojkou kvůli éteru. S pomocí Roberta, který ovládá éter, ji proměňují zpět na Morojku. Poté je Soňa dovede až k místu bydliště ztraceného Dragomira. Tím je Jill Mastranová. Díky udání Jillinina nevlastního otce musí Rose s Dimitrijem zmizet a Jill skončí v rukou Viktora a Roberta, kteří s ní mají vlastní plány. Nakonec je ale Rose, Dimitrij a Sydney dopadnou a Rose Viktora v návalu vzteku zabije. Pak už spěchají i společně s Jill na královský dvůr, aby zaujala své místo po boku své sestry jako princezna Dragomirová.

Při své cestě se dávají opět dohromady Rose s Dimitrijem. Dimitrij pochopí, že udělal chybu, když Rose celou tu dobu odmítal. Rose, která už tak ví, že patří k Dimitrijovi, se po sdělení Soni Karpové, která vidí aury (její a Dimitrijova aura se rozzáří pokud jsou spolu), se samozřejmě rozhoduje pro Dimitrije.

Lissa mezitím kandiduje na královnu, aby získala Rose více času na nalezení důkazu. Musí se zúčastnit zkoušek, pokud jimi projde, dostává se přímo do samotné volby. Problém je ten, že nemůže být zvolena, když nemá žádnou rodinu... Lissa zatím bere jako podezřelou Adrianovu matku - Danielu.

Pravda vyplývá na povrch, když se Rose dovídá další šokující informace a odhalí vraha přímo na královském dvoře při volbě nové královny Morojů. Dokáže opět včas zachránit Lissu? Dokáže zachránit sebe? A jak dopadne Lissina kandidatura na královnu?

Film[editovat | editovat zdroj]

Společnost Preger Entertainment koupila práva k filmovému zpracování. Byl vybrán režisér a to Mark Waters (Mezi námi děvčaty, Kronika rodu Spiderwicků). Do hlavních rolí byli vybráni: Zoey Deutchová alias Rosemarie Hathawayová, Danila Kozlovskij alias Dimitrij Belikov, Lucy Fryová alias Vasilisa Sabina Rea Dragomirová. Premiéra filmu byla prozatím stanovena na 14. února 2014.

Vampýři a alchymisté[editovat | editovat zdroj]

Morojové[editovat | editovat zdroj]

Morojové jsou živí vampýři. Potřebují k životu jak krev (krmí se na lidských dárcích), tak ale i normální jídlo. Jsou svázaní s magií. Donedávna šlo o magii 4 živlů - země, voda, vzduch a oheň. Ale byl znovu objeven i 5. - éter, který např. dokáže uzdravovat a oživovat mrtvé, číst myšlenky, super nátlak apod. Morojové nesnášejí sluneční světlo. Dříve používali magii k boji, ale dnes za ně bojují dhampýři.

Dhampýři[editovat | editovat zdroj]

Dhampýři jsou na půl lidé a na půl morojové. Dhampýři se spolu nemůžou množit. Ale z jakéhokoliv spojení dhampýra a moroje vzniká opět dhampýr. Snáší sluneční světlo, nepotřebují krev. Jsou fyzicky odolní a vytrvalí. Většinou se stávají strážci morojů.Mohou se ale také stát takzvanými ,,Krvavými děvkami" což znamená, že morojům poskytují krev při mazlení, líbání a nebo při pohlavním styku.

Strigojové[editovat | editovat zdroj]

Jsou nemrtví vampýři. Strigojem se může stát moroj, dhampýr, ale i člověk. Moroj se stane Strigojem tak, že osobu, z které pije, zabije. Dhampýr a člověk tak, že Strigoj jim nejdřív vypije veškerou krev a poté jim dá napít své vlastní. Strigojové nedokáží ovládat magii. Jakékoliv setkání s ní jim ubližuje a proto se stříbrné kůly nabíjejí magií 4 živlů k jejich zabití. Další způsob jejich zabití je upálení a nebo utnutí hlavy. Nedokáží se pohybovat po svaté půdě a ani na slunci. Poznají se podle červených očí a bílé pleti. Mají vysoce vyvinutou schopnost nátlaku.

Strigojové se mohou znovu stát vampýri, tak že je probodne uživatel éteru stříbrným kůlem s uzdravovací mocí éteru.

Alchymisté[editovat | editovat zdroj]

Alchymisté jsou lidé. Jejich prací je hlavně odklízení mrtvol Strigojů, ale mají za úkol i sledování pohybu vampýrů. Na tváři mají zvláštní zlaté tetování lilie, které je chrání a zároveň je spojeno s nátlakem, aby nemohli nic prozradit lidem o existenci vampýrů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vampire Academy (series) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]