Valve Regulated Lead Acid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
VRLA akumulátor

VRLA (z anglického Valve Regulated Lead Acid) je označení pro bezúdržbové ventilem řízené olověné akumulátory. Dále se dělí na:

Často se jim říká hermetizované akumulátory, což není tak úplně pravda – vzhledem k vyvíjenému plynu kompletně uzavřené být nemohou – obsahují ventil (gumovou čepičku), který při zvýšení tlaku plyny uvolní.

„Ventilem řízené“ vlastně nevysvětluje jejich funkci, že to jsou rekombinační baterie; kyslík vzniklý u kladné elektrody se znovu smísí s vodíkem u záporné elektrody a vytvoří tak znovu vodu. Tím se předchází vysychání elektrolytu a umožňuje to bezúdržbový provoz. Ventily jsou tam z čistě bezpečnostních důvodů, např. při přebíjení začíná vznikat plynný vodík a kyslík.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Mezi hlavní použití patří systémy záložního napájení, UPS, nouzová světla, solární systémy

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Každá baterie se skládá nejčastěji z 3, 6 nebo 12 článků pro výsledné napětí 6 V, 12 V, respektive 24 V. Každý článek má bezpečnostní ventil (gumovou čepičku), která se nadzvedne, pokud dojde k vývinu plynů (při vysokých proudech, teplotě, přebíjení...)

Srovnání s klasickými akumulátory[editovat | editovat zdroj]

Ve srovnání s klasickými akumulátory se zaplavenými elektrodami nabízejí několik výhod – mohou být umístěny v jakékoliv poloze, jsou bezúdržbové – díky rekombinaci nepotřebují dolévat vodu a také produkují výrazně menší množství potenciálně výbušných plynů.