Valožyn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Valožyn
Валожын
Valožyn – znak
znak
Valožyn – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátBěloruskoBělorusko Bělorusko
OblastMinská
Valožyn
Valožyn
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel10 064 (2023)[1]
Správa
Telefonní předvolba+375 1772
PSČ222340
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Valožyn (bělorusky Валожын, rusky Воло́жинVoložin) je město v Minské oblasti v Bělorusku. K roku 2009 měl jedenáct tisíc obyvatel.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Valožyn leží na říčce Valožynce, přítoku Islače v povodí Němenu. Od Minsku, hlavního města státu, je vzdálen přibližně 75 kilometrů severozápadně.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka je z roku 1440. Tehdy byla ves v majetku rodiny Tyszkiewiczů a příslušela k Litevskému velkoknížectví. Při druhém dělení Polska v roce 1793 připadl Valožyn ruskému impériu. Během Polsko-sovětské války Valožyn dobyly polské jednotky v roce 1919 a následně v roce 1921 v rámci Rižského míru připadl Druhé polské republice.

V září 1939 obsadily Valožyn v souladu s Ribbentropovým–Molotovovým paktem jednotky Rudé armády a byl včleněn do Sovětského svazu.

V červenci 1941 dobyly Valožyn v rámci operace Barbarossa jednotky německé armády a držely jej až do července 1944, kdy jej dobyla zpět Rudá armáda. Po konci druhé světové války byl Valožyn začleněn do Běloruské sovětské socialistické republiky.

Před válkou byla většina ze zhruba 5600 obyvatel židovská. Zhruba tři tisíce zdejších Židů bylo následně Němci během okupace zavražděno.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Waloschyn na německé Wikipedii a Валожын na běloruské Wikipedii.

  1. The population as of January 1, 2023 and the average annual population for 2022 in the Republic of Belarus by regions, districts, cities and urban-type settlements. 28. března 2023. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]