Valie Export

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Valie Export
Österreichischer Filmpreis 2013 C Valie Export.jpg
Rodné jméno Waltraud Lehner
Narození 17. května 1940 (79 let)
Linec
Zaměstnavatel Academy of Media Arts Cologne
Ocenění City of Vienna Prize for Fine Arts (1990)
Čestný odznak Za vědu a umění (2005)
Zlatá medaile za zásluhy města Vídně
Web www.valieexport.at
Některá data mohou pocházet z datové položky.

VALIE EXPORT (* 17. května 1940 Linec), vlastním jménem Waltraud Hollingerová, rozená Lehnerová, je rakouská výtvarnice. Žije a pracuje ve Vídni a v Kolíně nad Rýnem.

Visuální umělkyně 60. let. Vyjadřovacím prostředkem je její tělo, proto také často bývá spojována s vídeňským akcionalismem, i když její práce se od něho výrazně liší. Ve svých pracích překračuje tabuizované hranice a s nimi konfrontuje městské obecenstvo. Na rozdíl od akcionalistů jsou její práce zejména feministicky vyladěné, tělo je znakem, informací. Pohybuje se na poli akce, performance, koncepční fotografie, filmu. Od roku 1995 vyučuje na Kunsthochschule für Medien v Kolíně nad Rýnem. Přednášela též na University of Wisconsin-Milwaukee - School of Fine Arts, San Francisco Art Institute. V posledních letech byla uspořádána retrospektivní výstava a to ve Vídni, Berlíně, Paříži, Londýně, New Yorku, Jeruzalémě či Moskvě.

EXPORT - píše se, dle přání autorky, vždy verzálkami. Umělecký pseudonym, který naznačuje význam "exportovat se". Myšlenku, že umělecká tvorba je zboží(navíc umění vytvořené ženou, která sama o sobě je zbožím). K tomuto účelu si vytvořila razítko, kterým signuje všechny svoje práce.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Smart Export - (1970) Jedná se o fotografii, na které autorka s cigaretou v ústech ukazuje divákovi přetvořenou krabičku od rakouských cigaret značky Smart. Úprava spočívá v osazení krabičky vlastní podobiznou s nápisem - VALIE EXPORT - semper et ubique - vždy a všude.

Body Sign Action - (1970) Autorka si nechala vytetovat na stehno podvazkový pás, který označila za "případy z dějin, které jsou odhalovány akcemi s tělem", neboli znak "někdejšího zotročení".

Tapp und Tastkino (Sahavé a hmatavé kino) - (1968)(také pouliční film, mobilní film, pravý ženský film) V tomto díle si autorka připevnila na horní část těla krabici, ve předu s otvorem zakrytým záclonkou (kino-objekt). Procházela ulicemi a vybízela kolemjdoucí muže k návštěvě kina, tedy prostrčení rukou přes záclonku.

Aktionhose: Genitalpanik (Akční kalhoty: Genitální panika) - (1969, Mnichov) Jednou z nejznámějších akcí umělkyně, nicméně existuje více verzí jak se tato akce udála. První verze je, že Export vešla do porno kina oblečená do kalhot s vystřiženým sedem tak, že bylo možno vidět její genitálie, s rozcuchanými vlasy a samopalem, kterým mířila na diváky a křičíce, že přišli sledovat nahá ženská těla, tedy ať se dívají. Druhá verze je, že se vše odehrálo zhruba podobně, jen v artovém kině, kam diváci byli pozvaní na její film. Rozhodně do dnešních dnů se dochovalo několik verzí inscenovaných fotografií. Tuto akci později zopakovala Marina Abramović.

Ping-Pong - (1968) Ein film zu spielen - ein Spielfilm.

Výstavy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ženy v umění 20. a 21. století, Uta Grosenick, (Ikony), Taschen
  • Arteon-magazyn o sztuce, nr.11/2010 (PL)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]