Valaška

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Horalský kroj a valaška.

Valaška je obecně užívané označení pro dlouhou, lehkou a tenkou sekeru. Správné označení ovšem je obušek (též tenčica), jak tento opěrný, obranný i pracovní nástroj nazývali jeho poslední uživatelé v zemích koruny české - moravští Valaši. Kromě Valašska se nošení obušku dlouho udrželo i na Slovensku a v polském Podhalí - v oblastech ovlivněných tzv. valašskou kolonizací a salašnickým chovem ovcí. Přitom v 17. století se obušek dokládá také mezi ostatním českým i německým obyvatelstvem u nás a patřil ke zbraním, jejichž nošení na veřejná shromáždění se poddaným zakazovalo. Roku 1838 se Valachům zapovědělo nosit železné obušky - ale zákaz se porušoval. S vývojem folklorismu (od konce 19.stol.) nabýval obušek-valaška funkci regionálního znaku. Topůrko se zkrátilo na cca 1m - na délku cestovní hole a obušek se stal suvenýrem, který nebyl ušetřen samoúčelného zdobení „lidovým“ ornamentem. Dnes je vyráběna hlavně jako suvenýr nebo na dekorativní účely. Valaška - obušek je zařazena na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Obušek je sekyrka s ostřím cca 6-8 cm širokým a výškou železa 10-12 cm; nasazena na toporu z houževnatého dřeva délky až 150 cm. Používal se :

  • k odtínání letniny (větve listnatých stromů, krmivo pro dobytek na zimu)
  • k lizování (lihování) - tj. označování záseky hraničních stromů na javořinách
  • jako osobní a lovecká vrhací zbraň
  • jako cestovní hůl
  • k porážení ovcí
  • jako atribut zbrojného tance - k tomu účelu byl často opatřen sadou plíšků, chřestících kroužků nebo řetízků
  • jako součást mužského svátečního kroje
  • jako atribut mládenců - obřadníků zvoucích na svatbu
Valaška

Při vstupu do kostela, hostince na shromáždění obce se hole všeho druhu odkládaly u vstupních dveří.

Valaška bývá často spojována se zbojníky. Ti, vyzbrojení valaškami, okrádali své pány a také valašky používali při tanci. Valaška nejznámějšího slovenského zbojníka, Juraje Jánošíka, byla považována za kouzelnou, stejně jako opasek a další části jeho oděvu. Obušky - valaškami, byli vyzbrojeni i legendární portáši - příslušníci sboru věrných Valachů, ustaveného poprvé v r. 1638 ( a definitivně r. 1717) k potírání zbojnictví, pašeráctví a ochraně zemských hranic.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]