Vajgar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vajgar
Vajgar a střed Jindřichova Hradce
Vajgar a střed Jindřichova Hradce
Poloha
Státy ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Typ rybník
Přítok vody Hamerský potok
Odtok vody Hamerský potok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vajgar (z něm. Weiher, rybník) je rybník v Jindřichově Hradci na Hamerském potoce před ústím potoka do řeky Nežárky. Má plochu 45 ha a slouží jako zásobárna užitkové vody, ke sportu, rekreaci i k chovu ryb. Hráz a později most jej dělí na východnější Velký Vajgar a Malý Vajgar blíže k Nežárce.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rybník vznikl už před tisíci lety přehrazením potoka, který předtím protéká mnoha dalšími rybníky. První písemná zmínka pochází z roku 1399. Rybník byl dlouho součástí městského opevnění – část mostu byla padací a na noc se zvedala.

Soustavu rybníků na Hamerském potoce v 16. století významně zdokonalil Jan Šťastný Pušperský z Pleši, hejtman a správce panství za Jáchyma z Hradce, a jeho nástupce Jan Zelendar z Prošovic. Kolem roku 1725 byla do Vajgaru svedena městská kanalizace a čistička odpadních vod byla postavena až v roce 1969. Po roce 1990 byl rybník znovu vybagrován a vyčištěn, v roce 2007 byla vyměněna stavidla a vyčištěn i Malý Vajgar.[1]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Sportoviště[editovat | editovat zdroj]

Rybník je mimo jiné také využíván jako sportoviště pro veslování, které zde zajišťuje Veslařský klub Vajgar Jindřichův Hradec, což je nejstarší veslařský klub v Čechách[zdroj?] (začínal zde např. veslař Václav Chalupa).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jindřichův Hradec. Město nad Vajgarem, str. 18 n.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Štěpánka Běhalová a kolektiv: Jindřichův Hradec – Město nad Vajgarem, Město Jindřichův Hradec, Jindřichův Hradec 2008, ISBN 978-80-254-3270-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]