Vaivara (obec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vaivara vald
Vaivara vald – znak
znak
Vaivara vald – vlajka
vlajka
Geografie
Obec Vaivara v rámci kraje Ida-Virumaa (před rokem 2017)
Obec Vaivara v rámci kraje Ida-Virumaa (před rokem 2017)
Hlavní městoSinimäe
Souřadnice
Rozloha407 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel1 800 (2008)
Hustota zalidnění4,4 obyv./km²
Správa regionu
StátEstonskoEstonsko Estonsko
Nadřazený celekIda-Virumaa
Druh celkuObec (vald)
Vznik9. dubna 1992
Zánik21. října 2017
Oficiální webwww.vaivara.ee
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Vaivara (estonsky Vaivara vald) je bývalá samosprávná jednotka estonského kraje Ida-Virumaa. V roce 2017 byla obec zrušena, obce přešly pod statutární město Narva-Jõesuu.

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

Na území zrušené obce žijí necelé dva tisíce obyvatel, z toho přibližně polovina ve dvou městečkách (Sinimäe a Olgina) a zbytek v osmnácti vesnicích (Arumäe, Auvere, Hiiemetsa, Hundinurga, Laagna, Kudruküla, Meriküla, Mustanina, Peeterristi, Perjatsi, Pimestiku, Puhkova, Soldina, Sõtke, Tõrvajõe, Udria, Vaivara a Vodava). Správním centrem obce bylo městečko Sinimäe.

Na území obce se nachází též množství opuštěných sídel. Dílem se jedná o vesnice zničené během bojů v roce 1944, dílem o vesnice zaplavené vzdutím Narevské přehrady v roce 1955, celkem o 33 zaniklých vesnic: Auga, Hoovi, Härmamäe, Jaama, Joala, Kannuka, Kirjkuküla, Krivasoo, Kulgu, Kärekonna, Lapiotsa, Metsküla, Mudajõe, Mustajõe, Mõisaküla, Müdiküla, Orujõe, Põlendiku, Pähklimäe, Reidepõllu, Riigiküla, Udria ridaküla, Uhekonna, Saarevälja, Sininõmme, Sirgala, Sooküla, Sundja, Tuleviku, Tuulukse, Vanaküla, Vepsküla a Viivikonna.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]