Vadí nevadí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vadí nevadí je párty hra, která vyžaduje nejméně dva hráče.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Některý z hráčů začne tím, že se jiného hráče zeptá nějakou otázku "na tělo" a také se zeptá "Vadí nebo nevadí?". Pokud ten odpoví nevadí, musí zároveň zodpovědět otázku. Pokud vadí, pak musí obvykle splnit nějaký úkol. V některých formách může místo úkolu odevzdat fant, nejčastěji v podobě kusu oblečení, které pak vloží do pytle.

V druhé fázi se fanty vykupují. Hráči si nechávají kolovat pytel, naslepo uchopí předmět v pytli a zeptá se do pléna: "co má udělat ten, koho fant teď držím v ruce?". Když se všichni shodnou na úkolu, hráč vytáhne fant z pytle, a hráč kterého je vytažený předmět musí úkol splnit. Pokud odmítne, fant se vrací zpátky do pytle a pokračuje se dál.

Původ slova fant[editovat | editovat zdroj]

Slovo fant, se objevilo v Jungmannově slovníku v roce 1835 ve slovníku jako slovo cizí. Poznámky hovoří o tom, že se jedná o hru o základy, což je staré slovo pro vklad. Ještě dříve (roku 1817) jej použil Jan Hýbl ve svém časopise v článku Vykupování zástav při hrách a zavedl náhradu za "hra v fant" jako "hra v zástavu".[zdroj?]