Vašek Káňa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vašek Káňa
Narození 23. dubna 1905
Kralupy nad Vltavou
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 30. dubna 1985 (ve věku 80 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání dramatik, novinář a spisovatel
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vašek Káňa, vlastním jménem Stanislav Řáda, (23. dubna 1905 Kralupy nad Vltavou30. dubna 1985 Praha) byl český novinář a dramatik, typický představitel socialistického realismu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z dělnické rodiny, za první světové války byl údajně v sirotčinci a polepšovně, později se vyučil strojním zámečníkem. V době nezaměstnanosti se toulal jako tramp po Evropě. V roce 1930 vyšly jeho Dva roky v polepšovně. Pseudonym Vašek Káňa prý vymyslel redaktor Rudého večerníku Eduard Urx. V roce 1930 byl Káňa na II. mezinárodní konferenci proletářských revolučních spisovatelů v Charkově (SSSR). Po návratu pracoval jako novinář v komunistickém tisku. Od roku 1938 pracoval opět v továrnách. Po válce krátce působil jako redaktor a stal se spisovatelem z povolání.

Po komunistickém převratu se Káňa uplatnil především jako dramatik. Jeho veselohra Parta brusiče Karhana (1949) se stala doslova hitem. Druhá hra na podobné téma (Patroni bez svatozáře) však již tak úspěšná nebyla.

Káňa se proslavil jako tvůrce budovatelských dramat. Byl jedním z nejaktivnějších prorežimních komunistických redaktorů, dramatiků.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]