V pasti času (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
V pasti času
Původní název A Winkle in Time
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 109 minut
Žánry sci-fi
fantasy
Předloha A Wrinkle in Time – Madeleine L'Engle
Scénář Jennifer Lee
Jeff Stockwell
Režie Ava DuVernay
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Oprah Winfrey
Reese Witherspoon
Mindy Kalling
Storm Reid
Levi Miller
Deric McCabe
Guga Mbatha-Raw
Michael Peña
Zach Galifianakis
Chris Pine
Produkce Jim Whitaker
Catherine Hand
Hudba Ramin Djawadi
Kamera Tobias A. Schliessler
Střih Spencer Averick
Zvuk Christopher Boyes
Willie D. Burton
Lora Hirschberg
Al Nelson
Architekt Naomi Shohan
Výroba a distribuce
Premiéra USA 9. března 2018
Produkční společnosti Walt Disney Pictures
Whitaker Entertainment
Distribuce Walt Disney Studio Motion Pictures
Rozpočet 100–130 milionů dolarů
Tržby 132,7 milionů dolarů
V pasti času na ČSFDFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V pasti času (anglický originál: A Wrinkle in Time) je americký sci-fi dobrodružný film z roku 2018. Režie se ujala Ava DuVernay a scénáře Jennifer Lee a Jeff Stockwell. Snímek je inspirovaný stejnojmenným románem z roku 1962 od Madeleine L'Engle. Hlavní role hrají Oprah Winfrey, Reese Witherspoon, Mindy Kaling, Gugu Mbatha-Raw, Michael Peña, Storm Reid, Levi Miller, Deric McCabe, Zach Galifianakis a Chris Pine. Film měl premiéru ve Spojených státech dne 9. března 2018. V českých kinech se nepromítal. Filmoví kritici hodnotili film smíšeně. Celkový rozpočet, včetně reklamy byl kolem 250 milionů dolarů. Snímek však celosvětově vydělal pouhých 132 milionů dolarů.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Produkce[editovat | editovat zdroj]

V říjnu roku 2010 bylo oznámeno, že studio Walt Disney Pictures získalo filmová práva na román A Wrinkle In Time od Madeleine L'Engle, který byl již jednou filmově zpracován pro televizní film v roce 2003. Po finančním úspěchu s filmem Alenka v říši divů od Tima Burtona, se Disney rozhodl najmout Jeffa Stockwella, aby k filmu napsal scénář.[1] V srpnu 2014 se k projektu jako scenáristka připojila také Jennifer Lee, která roli scenáristky převzala po Stockwellovi, který napsal první verzi. V únoru 2016 byla do role režisérky najata Ava DuVernay.

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Natáčení bylo zahájeno dne 2. listopadu 2016 v Los Angeles v Kalifornii. Po Los Angeles se produkce přesunula na dva týdny na Nový Zéland.

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Tržby[editovat | editovat zdroj]

Film vydělal 100,5 milionů dolarů ve Spojených státech amerických a v Kanadě a 32,2 milionů v ostatních teritoriích. Celkově tak vydělal 132,7 milionů dolarů, oproti jeho rozpočtu, který činil 250 milionů dolarů. Studio tedy podle Yahoo! Finance přišlo o 86–186 milionů dolarů.[2]

Ve Spojených státech a Kanadě měl premiéru ve stejný den jako filmy V oku hurikánu, Gringo: Zelená pilule a Oni 2: Noční kořist. Projektován byl výdělek za první víkend 30–38 milionů dolarů z 3 980 kin. Film za první den, včetně čtvrtečního premiérového večera vydělal 1,3 milionů dolarů. Za první víkend vydělal 33,3 milionů a stal se tak druhým nejnavštěvovanějším filmem víkendu. Umístil se za filmem Black Panther.

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Na recenzní stránce Rotten Tomatoes získal z 266 započtených recenzí 41 procent s průměrným ratingem 5,2 bodů z deseti. Na serveru Metacritic snímek získal z 50 recenzí 53 bodů ze sta. Diváci, kteří hodnotili film na serveru CinemaScore mu dali známku za 2, na škále 1+ až 5. Na Česko-Slovenské filmové databázi si snímek k 9. září 2018 drží 36 procent.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku A Wrinkle in Time (2018 film) na anglické Wikipedii.

  1. FERNANDEZ, Jay. Bedrock taps Jeff Stockwell to adapt 'Wrinkle [online]. The Hollywood Reporter [cit. 2018-09-08]. Dostupné online. 
  2. ROBERTS, Daniel. The lone loser in Disney's big quarter: 'A Wrinkle in Time' [online]. Yahoo! Finance [cit. 2018-09-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]