Všelidová strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Všelidová strana (anglicky catch-all-party či big tent) je koncept politické strany, která se snaží oslovit co možná nejširší spektrum voličů. Tomuto typu politických stran většinou chybí ideové zaměření a klasickou dělbu na levici a pravici považují za překonanou. Tvůrcem konceptu je německý státní a ústavní teoretik, představitel frankfurtské školy Otto Kirchheimer, který tento termín uvedl v roce 1965 ve své studii Přeměna západoevropského stranického systému. Výraz může vedle politické ideologie[zdroj?] vyjadřovat i politickou pozici politického subjektu.

Slovní spojení se používá buď v nepřeložené formě jako catch-all-party nebo se překládá jako všelidová, lidová nebo univerzální strana. Typickým příkladem všelidové strany je dnes hnutí českého podnikatele Andreje Babiše ANO 2011.[1] [2] [3]

Mezi všelidové politické strany často patří populistické nebo autoritářské strany jako je například Hnutí pěti hvězd, Fianna Fáil, Služebník lidu, Nur Otan nebo Jednotné Rusko.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Všeľudová strana na slovenské Wikipedii.

  1. Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje, vyhlásil Babiš. iDNES.cz [online]. 2019-02-17 [cit. 2019-07-04]. Dostupné online. 
  2. Chci naši zemi znovu spojit, prohlásil Babiš na sněmu ANO. Novinky.cz [online]. 2019-02-17 [cit. 2019-07-04]. Dostupné online. 
  3. Babiš na sněmu kritizoval papaláše v hnutí i snahu o kumulaci funkcí. ČT24 [online]. 2019-02-17 [cit. 2019-07-04]. Dostupné online.