Věra Komárková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Věra Komárková
Narození 25. prosince 1942
Písek
Úmrtí 25. května 2005 (ve věku 62 let)
Leysin, Švýcarsko
Národnost Čechoameričanka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Čechoameričanka Věra Komárková (25. prosince 1942, Písek25. května 2005, Leysin, Švýcarsko) byla průkopnicí ženského horolezectví.

V roce 1976 zdolala nejvyšší horu amerického kontinentu Denali, v roce 1978 byla členkou ženské expedice, která zdolala Annapurnu, vrcholu dosáhla s Irene Miller. Společně s Dinou Štěrbovou jako první ženy na světě stanuly na šesté nejvyšší hoře světa Čo Oju.

Po studiích botaniky na Karlově univerzitě v Praze, kam nastoupila v pouhých 16 letech, se v roce 1968 v rámci expedice Šlápoty vydala se třemi dalšími horolezkyněmi pěšky na letní olympiádu do Mexika. Krátce poté emigrovala do USA, kde získala občanství. Na University of Colorado at Boulder promovala v roce 1976, v disertační práci se zabývala alpskou květenou v Colorado Rockies. Několik let pak pracovala na univerzitním institutu Arctic and Alpine Research. V roce 1986 se přestěhovala do Švýcarska, na Schiller International University v Leysinu byla profesorkou přírodních věd, především alpské ekologie a později profesorkou informačních technologií.

Výstupy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ivo K. Petřík: Kdo je Věra Komárková; buletin Hory č. 18, květen 1985, str. 40-41

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]