Věra Komárková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Věra Komárková
Narození 25. prosince 1942
Písek
Úmrtí 25. května 2005
Leysin, Švýcarsko
Národnost Čechoameričanka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Čechoameričanka Věra Komárková (25. prosince 1942, Písek25. května 2005, Leysin, Švýcarsko) byla průkopnicí ženského horolezectví.

V roce 1976 zdolala nejvyšší horu amerického kontinentu Mount McKinley, v roce 1978 byla členkou ženské expedice, která zdolala Annapurnu, vrcholu dosáhla s Irene Miller. Společně s Dinou Štěrbovou jako první ženy na světě stanuly na šesté nejvyšší hoře světa Čo Oju.
Po studiích botaniky na Karlově univerzitě v Praze, kam nastoupila v pouhých 16 letech, se v roce 1968 v rámci expedice Šlápoty vydala se třemi dalšími horolezkyněmi pěšky na letní olympiádu do Mexika. Krátce poté emigrovala do USA, kde získala občanství. Na University of Colorado at Boulder promovala v roce 1976, v disertační práci se zabývala alpskou květenou v Colorado Rockies. Několik let pak pracovala na univerzitním institutu Arctic and Alpine Research. V roce 1986 se přestěhovala do Švýcarska, na Schiller International University v Leysinu byla profesorkou přírodních věd, především alpské ekologie a později profesorkou informačních technologií.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]