Věra Gissingová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Věra Gissingová
Rodné jméno Věra Diamantová
Narození 4. července 1928 (92 let)
Čelákovice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Významná díla Perličky dětství
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Věra Gissingová, rodným jménem Věra Diamantová (* 4. července 1928, Čelákovice)[1], je česko-britská spisovatelka, překladatelka a jedno z „Wintonových dětí“.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v ČelákovicíchPrahy a v roce 1939 byla jedním z československých židovských dětí, které britský makléř a humanitní pracovník Nicholas Winton zachránil před transportem do koncentračního tábora zajištěním odjezdu vlakem do Spojeného království.[2] Po skončení druhé světové války, kdy během holocaustu zahynula většina její rodiny v koncentračních táborech, se vrátila zpět do Československa, kde žila až do roku 1948, poté opět emigrovala do Spojeného království, kde žije dodnes.

Je autorkou autobiografické knihy Perličky dětství, složené „nejen z osobních vzpomínek na léta těsně předválečná, válečná, ale také z deníkových záznamů a dopisů, které si Věra psala především s rodiči a posléze také se sestrou.“[2]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠPAČEK, Jaroslav. Dům u Diamantů. Čelákovice: Městské muzeum, 2002. S. 522. 
  2. a b Knihy - Věra Gissingová - Perličky dětství [online]. Český dialog, 2009-11-12 [cit. 2010-10-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]