Věčný cestovatel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Termín Věčný cestovatel, anglicky perpetual traveller (PT) znamená životní styl i filozofii.

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

V praxi jsou věční cestovatelé lidé, kteří žijí takovým způsobem, že se rozhodli nemít žádné trvalé bydliště v žádné zemi, kde tráví svůj čas.

Tím, že nemají stálé bydliště, se snaží předejít právním povinnostem, které se vážou k trvalému bydlišti, jako je například placení daní, sociálního pojištění, právním povinnostem, vojenskou službou apod.

Například, když má věčný cestovatel občanství v jedné nebo více zemích, které ukládají daně pouze na základě trvalého pobytu, jejich trvalé bydliště bude s největší pravděpodobností v daňovém ráji. Věčný cestovatel může strávit většinu svého času v jiných zemích, nikdy nezůstane dost dlouho na to, aby byl považován za rezidenta.

Odůvodnění[editovat | editovat zdroj]

Někteří věční cestovatelé jsou bohatí lidé, kteří se snaží vyhnout daňové povinnosti. Pro cizince je v některých zemích možné, žít několik měsíců v roce a v některých případech i vlastnit nemovitost, bez toho, aby se museli stát trvalým rezidentem a tím pádem platit některé daně.

Například většina Evropských zemí dovoluje turistům strávit 3 – 6 měsíců v zemi, aniž by byli považováni za rezidenty a tím pádem museli platit místní daně. Dalším příkladem je Kanada, která považuje každého, kdo stráví 183 a více dní v roce za rezidenta. Podobně je tomu ve Spojených státech, které dovolují až 122 dní v roce. Toto je použitelné pouze u lidí, kteří nejsou občany USA.

Kromě výše zmíněných ekonomických důvodů, se někteří lidé stávají stálými cestovateli z filozofických nebo existenciálních důvodů, případně cestování považují za svůj životní styl.

Teorie tří vlajek[editovat | editovat zdroj]

  1. Máte občanství v zemi, kde se neuplatňuje daň z příjmu pro příjmy vydělané mimo tuto zemi.
  2. Máte své podniky a spekulace v daňovém ráji.
  3. Žijete jako turista v zemích, kde to, co děláte pro živobytí není potizákonné.

Teorie pěti vlajek[editovat | editovat zdroj]

  1. Cestovní pas a občanství – v zemi, která nedaní peníze vydělané mimo tuto zemi. (např. Česká republika)
  2. Právo daňového rezidenta – v daňovém ráji.
  3. Sídlo podniku – v zemi, kde vyděláváte peníze, ideálně někde, kde je nízká daň z příjmu právnických osob. (např. Hong Kong)
  4. Daňový ráj pro aktiva – v zemi, kde si držíte své peníze, ideálně někde, kde je nízké nebo žádné zdanění úroků a kapitálových zisků. (např. Seychely)
  5. "Dětské hřiště" – v zemi, kde utrácíte své peníze, ideálně někde, kde je nízká spotřební daň a DPH. (Např. Saudská arábie) Zde je ale nutné podotknout, že nejde jen o míru DPH, ale i o celkovou cenu a kvalitu zboží a služeb, za které své peníze utrácíte.

Teorie šesti vlajek[editovat | editovat zdroj]

  1. Všechny body stejné jako u pěti vlajek
  2. Elektronický daňový ráj – tam, kde máte umístěny své servery nebo hosting stránek, ideálně někde s nízkámi regulacemi v těchto službách. (např. Sealand)